Almanya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Pek çok insan için öğretmenlik çekici ve krizlere dayanıklı bir meslektir. En azından devlet memuru olan öğretmenler neredeyse feshedilemez. Ayrıca, Almanya’daki öğretmen sıkıntısı nedeniyle meslek grubu eskisi kadar nadiren talep görmektedir. Bir dereceye sahip birçok yan aday için öğretmen olarak kariyer yapmak da mümkündür. Ancak, mesleğin ortalamanın üzerinde tatil ve memurluk gibi pek çok faydası kulağa cazip gelse de, kazançlar ne olacak? Öğretmenlerin ne kadar maaş aldığına daha yakından baktık.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Öğretmenlerin Ortalama Maaşı Ne Kadar?

Almanya’daki çoğu öğretmenin kazancı maaş çekinde 42.740 ila 51.680 avro arasındadır. En çok kazananlar olarak, öğretmenler yıllık brüt 78.500 Avroya kadar maaş alabilirler. Öğretmen olarak çalışan kullanıcılarına göre, Almanya’da tüm kazanç sınıflarında öğretmenlerin ortalama maaşı 49.400 Euro’dur. Bu rakamlar, kazanç miktarının büyük ölçüde değişebileceğini göstermektedir. Aşağıda detaylandırdığımız bir dizi faktörden etkilenir:

  • Çalışma durumu
  • İstihdam türü
  • Sınıf
  • Geçerli toplu sözleşme
  • Okul formu
  • Mesleki deneyim ve kariyer seviyesi
Almanya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?
Almanya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Özel veya Memur Öğretmenlerin Maaşı Farklılık Gösteriyor Mu?

Almanya’da 2020/21 öğretim yılında yaklaşık 800.000 öğretmen vardı ve bunların yaklaşık dörtte biri memur değil, özel hukuk kapsamında istihdam ediliyor. Devlet memuru öğretmenlerin sayısı eyaletten eyalete büyük farklılıklar göstermektedir. Eski Federal Cumhuriyet’te öğretmenler genellikle memurdu. Yeniden birleşmeyle bu değişti. Doğu Almanya’da öğretmenler için resmi bir statü yoktu. Özellikle yeni federal eyaletlerde memur öğretmenlerin sayısı bu nedenle düşüktür, ancak birçok eski federal eyalet de giderek artan bir şekilde özel istihdam edilen öğretmenlere güvenmektedir.

İstihdam durumunun ödeme düzeyi üzerinde önemli bir etkisi vardır: Memur öğretmenler, memur olmayanlardan ortalama olarak ayda yaklaşık 500 avro daha fazla kazanmaktadır. Memur olanlar sadece daha yüksek kazanç elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda ömür boyu iş ve daha az vergi alıyor. Ayrıca evlilik, çocuk ve özel sağlık sigortası için de hibeler var. Maaş, yaş ve mesleki deneyim ile otomatik olarak artar. Devlet memuru olmak istiyorsanız, halk sağlığı memuru tarafından muayene edilmeniz gerekir: Obezite, kronik hastalıklar veya yaşlılık muafiyet kriterleridir. Bireysel federal eyaletler, devlet memurları için gereksinimleri kendileri belirler.

Önerilen İçerik :   Satılık Daire

İş Deneyimi ve Kariyer Seviyesi Bir Öğretmenin Maaşını Etkiler Mi?

Diğer birçok meslekte olduğu gibi, memur olup olmamanıza bakılmaksızın, mesleki deneyim arttıkça öğretmenlerin geliri de artmaktadır. Almanya için maaş kontrolüne göre, üç yıldan az mesleki deneyime sahip öğretmenlerin çoğu başlangıç ​​maaşı 42.740 ile 51.680 avro arasındadır. Aylık brüt maaşı 78.500 Euro’ya ulaşan en çok kazananlar genellikle on yıldan fazla mesleki deneyime sahiptir.

Kıdemli eğitim müdürü veya müdür olarak maaş beklentileri: kapsamlı bir okulda veya bir dilbilgisi okulunda özellikle iyidir. A16 maaş grubuna aitler ve ayda yaklaşık 7.347 Euro brüt ile meslek grubunda en çok kazananlar onlar .

YORUMLAR