Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Sağlık sektöründe, hemşireler ve doktor dışında pek çok alanda çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Acil Durum ve Afet Yönetimi, Anestezi, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi sağlık sektöründe oldukça önemli yere sahip bölümlerdir. İnsan hayatında oldukça önemli yere sahip olan sağlık sektörü Covid salgını ile birlikte daha da önem kazanmıştır. Ameliyat hizmetleri de sağlık sektörü açısından önemli bölümdür. Ameliyathanede görev alanlar, ameliyat ekibine yardımcı olmaktadır. Bu bölümü okumak isteyenler ameliyathane hizmetleri dersleri nelerdir? sorusuna yanıt aramaktadır. 2022 yılı ameliyathane taban puanları ve diğer konular hakkında bilgileri bu yazı yer almaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ameliyathane Hizmetleri Nedir?

Ameliyathane hizmetleri bölümü 2 yıllık ön lisans programıdır. Bu bölümden mezun olanlar cerrahi personel ya da ameliyat teknikeri adı verilmektedir. Ameliyat için tüm cerrahi malzemeleri hazırlayan sağlıkçılar, hekimlerin uygun görmesi durumunda cerrahi ekibe yardımcı olmaktadır. Ameliyat başında ve sonuna kadar cerrahi malzemeleri hazırlayarak cerrahi personel, sterilizasyondan da sorumlu olmaktadır.

Ameliyathane Hizmetleri Mezunları Ne İşe Yapar?

Ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun olanlar cerrahi sağlık personeli olarak adlandırılmaktadır. Ameliyatlarda görev alan sağlık çalışanları; tüm cerrahi aletlerin hazırlanması ve temizliğinden sorumlu olmaktadır. Ameliyat sırasında doktora yardımcı olan cerrahi personel, doktorun gerekli gördüğü zaman yardımcı olmaktadır. Ameliyat öncesi ve sonrası malzemelerin sterilizasyon işlemlerini sağlamaktadır. Ameliyat için güvenli ortamları hazırlayan sağlık çalışanı ameliyat kayıtlarını tutmaktadır ve hastaya da rehberlik etmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşları

Ameliyathane hizmetleri maaşları kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Hastanenin devlet ya da özel hastanesi olmasına göre farklı maaşlar ödenmektedir. Ameliyat teknikeri olarak da anılan cerrahi personel maaşı yeni başlayanlar için 8600 ila 8800 lira arasında değişmektedir. 5 senelik deneyimli sağlık teknikeri 8650-8850 lira alırken 10 senelik deneyimli sağlık personeli 8700-8900 lira maaş alır. 30 senelik sağlık teknikeri ise 9100 ve 9300 TL arasında maaş almaktadır.

Önerilen İçerik :   Bir Marka Nasıl Oluşur? Marka Oluşturma Detaylı Anlatım
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2022 Yılı Ameliyathane Taban Puanları

2022 ameliyathane taban puanları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Bölümün en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi’nde bulunur. TYT türü ile alım yapan bölümde Hacettepe Üniversitesi taban puanı 334,06235 iken başarı sırası ise 324,958’dir. Vakıf üniversitelerinde en yüksek puan ise Bahçeşehir Üniversitesinde bulunur. Tam burslu ameliyathane hizmetleri bölümünün taban puanı 329,34626 iken başarı sıralaması ise 354,243’tür. Özel ve devlet olmak üzere pek çok farklı üniversitelerde bulunan bölümün en düşük puanı Kapadokya Üniversitesinde bulunmaktadır. Kapadokya Vakıf Üniversitesi %25 indirimli, 2022 yılı ameliyathane taban puanı 187,35418’den başlar.

Ameliyathane Hizmetleri Dersleri Nelerdir?

2 yıllık Ameliyathane hizmetleri bölümünü okuyacak öğrenciler; Fizyoloji, Temel Anatomi, Temel Mikrobiyoloji, Cerrahi Hastalıklar Bilgisi I, Türk Dili I, Üniversite Kültürü I, İngilizce I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Biyomedikal Teknolojisine Giriş, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Sterilizasyon İlkeleri, Cerrahi Hastalıları Bilgisi II, Türk Dili II, Ameliyathane Uygulamaları I, Üniversite Kültürü II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, İngilizce II, Yaz Stajı, Anesteziye Giriş, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, İlk Yardım, Sosyal Sorumluluk Projesi, Ameliyathane Uygulamaları II, Sağlık Hukuku, Meslek Etiği, Hasta Güvenliği, Kalite Güvencesi ve Standartları, Ameliyathane Uygulamaları III ve Egzersiz ve Vücut Geliştirme derslerini alır.

YORUMLAR