Autocad Komutları ve Autocad Kısayolları

AutoCAD komutundan oluşan bu devasa listeye, her AutoCAD kullanıcısının bilmesi gereken en yararlı komutlardan bazılarını, Klavye Kısayollarını ve Araçlarını dahil etmeye çalıştık. Bu listedeki bazı komutlar çok basit olup çok sık kullanılır ve harika özelliklerine rağmen sıklıkla kullanılmayan komutlar ve araçlar da vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Klavye Kısayol Tuşları

Klavye kısayolları veya kısayol tuşları, bazı genel AutoCAD işlemlerini veya komutlarını etkinleştirmenin en kısa ve en hızlı yoludur. Bu listede, en sık kullanılan ve faydalı klavye kısayollarından bazılarını ekledim.

Ctrl + N

AutoCAD’de yeni bir çizim sekmesi açmak için bu kısayolu kullanabilirsiniz.

Ctrl + S

Bir çizim dosyasını kaydetmek için bu klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ctrl + 0

Yalnızca çizim alanını göstermek için ekranı temizler ve paletleri ve sekmeleri gizler. Varsayılan AutoCAD arayüzünü sıfırlamak için tekrar basın.

Ctrl + 1

Bir nesne seçin ve nesnenin özelliklerini listeleyen özellikler paletini açmak için Ctrl + 1 tuşlarına basın. Nesnenin özelliklerinin çoğunu değiştirmek için de bu paleti kullanabilirsiniz . Özellik paletini açmak için PR komutunu da kullanabilirsiniz.

Ctrl + 2

Doğrudan çiziminizde kullanılabilecek birçok AutoCAD bloğu içeren tasarım merkezi paletini açmak için kullanabilirsiniz.

Ctrl + 8

Bunu, bilimsel hesap makinesini kullanarak basit ve karmaşık hesaplamalar yapmak ve ayrıca birim dönüştürme hesaplamaları yapmak için AutoCAD kullanıcı arabiriminde hızlı bir hesap makinesi açmak için kullanabilirsiniz.

Autocad Komutları ve Autocad Kısayolları
Autocad Komutları ve Autocad Kısayolları

Ctrl + 9

Komut satırının görünürlüğünü değiştirmek için bu klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Herhangi bir nedenle komut satırınız çizim alanından gizlendiyse, geri getirmek için bu klavye kısayolunu kullanın.

Ctrl + C

Çizim alanından nesneleri seçin ve nesneleri panoya kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın.

Ctrl + V

Panodaki kopyalanan nesneleri orijinal özelliklerini koruyarak çizime yapıştırmak için bu klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ctrl + Z

Bu klavye kısayolu, çiziminizdeki son eylemi geri almak için kullanılabilir. Birçok eylemi geri almak için bu kısayol tuşuna birkaç kez basabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Akıllı Telefon Bağlantısında Muhteşem Yenilikler

Ctrl + Y

Bu klavye kısayolu, gerçekleştirdiğiniz son geri alma eylemini yeniden yapmak için kullanılabilir.

YORUMLAR