Ebru Sanatı Nedir? Ebru Sanatında Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Ebru sanatı uzun zaman önce ortaya çıktı. Geleneksel ebru, günümüzde her düzeyde yaratıcı ruh için mevcut olan gizemli ve güzel bir sanattır. Ebru boyama aslında oldukça zor ve zaman alıcı bir uygulamadır ve bir sürü temel ebru boyama malzemesine ihtiyacınız olacaktır: hazırlanmış su içeren bir tepsi, özel fırçalar, ebru boyası, resminizi iletmek için ebru kağıdı ve bazı ekstra araçlar. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve gerekli tüm ebru malzemelerini nereden alacağınızı bu gönderiye göz atın. Ayrıca, size kısaca ebrunun tarihini tanıtmak istiyorum – çok şaşıracaksınız! Üstelik basit bir ebru nasıl yapılır rehberi ile. Zevk almak!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ebru Sanatı Nedir?

Ebru sanatı, ebru resmi olarak da bilinir. Su yüzeyinde aynı anda gerçekleşen sihir, meditasyon ve yaratıcılıktır. Ebru, çok eski ve gizemli bir Türk geleneğidir, yağlı su üzerine resim yapıp, sonra resmi kağıda aktarır. Eski zamanlarda, Marber veya Ebru ressamı, doğal renkler ve organik pigmentler kullanır ve bunları öküz safrası (ıslatıcı olarak) ile karıştırırdı. Renklerin üzerinde yüzdüğü “boyutu” oluşturan toz jelatin – Carrageenan tozu ile karıştırılmış suya renkleri serpip fırçalarlar. Özel aletlerle şekiller, çizgiler, desenler, çiçekler ve güzel tablolar yarattılar.

Bilgilerini sadece sözlü ve eğitimle aktardılar. Bugün bile bazı teknikler hala gizli kalıyor. Ebru sadece bir resim tekniği değil, bir gelenek, kültürün bir parçası, bir felsefedir. Ebru, UNESCO’nun kültürel mirasına dahildir.

Ebru Sanatı
Ebru Sanatı

Temel Ebru Boyama Malzemeleri

Temel ebru tekniği şu anlama gelir: yağlı su karışımı olan bir tepsiniz var, suyun yüzeyine boya damlaları (yüzeyde yüzmesi için yapılmış) ekliyorsunuz, renkler ekleyerek ve kalem veya tarak gibi aletler kullanarak desenler oluşturuyorsunuz. ve daha sonra. Bunu yaptıktan sonra, resmi kağıda aktarın.

Önerilen İçerik :   Birlikte Film İzleme Sitesi Arayanlar İçin En İyi 15 Liste

Kapaklı Tepsi

Temel olarak ebru tepsisi, önceden karıştırılmış suyu üzerine döküp boyayacağınız büyük bir kap, bir leğendir. Bir Ebru seti satın aldığınızda, bir tane de dahil olacaktır. Ayrıca her zaman boyama için yeterince büyük olan normal bir plastik, metal, cam veya ahşap kap kullanabilirsiniz. Her iki tarafı da boyayacağınız kağıt boyutundan 1-2 cm daha uzun olmalıdır. Normal tepsi boyutları: A4, 25×35, A3, 35×50, 50×70, 70×100. Ortalama derinlik 5 cm’dir.

Ebru Sıvısı

Tepside özel su eklemeniz gerekir. Sadece musluk suyu kullanamazsınız, boya şekil değiştirmeden ve dağılmadan üstüne oturmaz. Ebru boyama için özel bir ebru boyutuna veya sıvıya ihtiyacınız var – genellikle Carrageenan tozunu damıtılmış suyla karıştırıp birkaç saat veya 1 gün dinlenmeye bırakacaksınız. Ebru boyutunda kabarcık veya köpük olmamalıdır. Kullanmadan önce filtrelemeniz ve gerekirse biraz su eklemeniz gerekir.

Ebru Boyası

Ebru’nun resminde tarihsel olarak sadece organik pigmentler kullanılmıştır. Ressamlar bunları, suda çözünmeyen oksitlenmiş metaller veya organik pigment renkleri içeren renkli kayalardan ve topraktan elde ettiler.

Geleneksel yolu, zaman ve muazzam deneyim ve bilgi gerektiren tozdan kendi boyanızı yapmaktır. Modern yol, kullanıma hazır ve önceden karıştırılmış ve seyreltilmiş ve şişelerde satılan akrilik bazlı boya veya hazırlık gerektiren toz pigment kullanmaktır. Bazı markalar ebru boyama için kullanıma hazır sulandırılmış akrilik boyalar satmaktadır. Ebru için akrilikler sadece karagenan ile kullanılabilir. Akrilikler kağıt ve kumaş, kağıt, ahşap, seramik ve diğer yüzeylerde kullanılabilir, dayanıklı ve hızlı kurur, çoğu mermerci suluboyadan akrilik boyalara geçmiştir. Ebru için akriliklerle ilgili en güzel şey – sıfır hazırlığa ihtiyacınız var!

YORUMLAR