En Güzel Aşk Filmleri (Yerli ve Yabancı Liste)

Aşk filmleri, romantik, dram ve romantik komedi olarak üçe ayrılmaktadır. Kadın erkek ilişkilerini mercek altına alan bu tarz filmler, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde en çok izlenen film türlerinin başında yer almaktadır. Bu yazıda sizlere En güzel aşk filmleri yerli ve yabancı listesini hazırladık.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Brief Encounter (1945)

Yalın’ın sert dudaklı duygu hikayesinin bugün korkunç ve izlenemeyecek kadar eski moda olacağını düşünürdünüz. Evli bir kadın evli bir erkeğe aşık olur ve doğru olanı yaparlar. Casablanca’nın aksine, medeniyetin geleceği sonuca bağlı değil. Sadece iki ailenin mutluluğu. Ve kelimeleri küçümsememek için, onlar gösterişsiz bir çift.

Laura (Johnson), pek de hoş olmayan bir ev hanımıdır. Alec (Howard), ciddi bir doktor. Öyleyse neden Lean’in çok sevilen klasiğinin dayanılmaz bir şekilde hareketli olduğunu bulmaya devam ediyoruz? Çünkü Laura ve Alec’in buz gibi düzgünlüğünün altındaki duygu kıtalarını izlemek hala heyecan verici. Celia Johnson, iri gözleriyle, bir kirpik hışırtısıyla çok fazla duygu gösteren sessiz bir film yıldızı gibidir.

Bir Noël Coward oyunundan uyarlanan Kısa Karşılaşma, bir demiryolu kafesinde bir veda ile başlayan, aslında hiç olmamış bir ilişkinin sonuyla başlayan, zekice hazırlanmış bir film. Oradan, Lean aşıkların aynı kafede ilk buluşmasına geri döner. Laura’nın gözünde kum var. Alec cesurca kaldırıyor. Daha sonra bir restoranda karşılaşırlar. Öğle yemeği yiyorlar, sinemaya gidiyorlar, kırsalda araba kullanıyorlar. Öğleden sonra buluşmaları için bir daire ödünç alır, ancak utanç devralır ve sevişmezler.

Hepsi çok masum. Tatlı ama sıkıcı kocasına bir tür hayali itirafı anlatırken, en derin düşüncelerini dinliyoruz: ‘Ben sıradan bir kadınım. Sıradan insanların başına bu kadar şiddetli şeyler gelebileceğini düşünmemiştim.” Laura ve Alec, ailelerinden ayrılıp birlikte kaçmanın mutlu bir son olmayacağını yürekten biliyorlar. Ve bu yüzden ayrılmaları gerekir. Güney Afrika’da bir işi kabul eder. Meşgul biri birlikte geçirdikleri son birkaç değerli dakikayı geride bıraktığında kalplerimiz aşıklarla birlikte durur.

Önerilen İçerik :   Birlikte Film İzleme Sitesi Arayanlar İçin En İyi 15 Liste
En Güzel Aşk Filmleri (Yerli ve Yabancı Liste)
En Güzel Aşk Filmleri (Yerli ve Yabancı Liste)

Casablanca (1942)

Dünyanın bütün şehirlerindeki bütün çırçır lokantalarından onunkine giriyor. Humphrey Bogart’ın sevdiği kadınla onurlu olanı yapması arasında yaptığı seçim, ekranda göreceğiniz en yürek burkan şeylerden biri. Yetmiş yıl sonra, her seferinde kalp atışlarını hızlandırır.

Bogey, Nazilerden kaçan mültecilerle dolu bir şehir olan Kazablanka’da içki içen bir Amerikalı olan Rick’tir. Çoğu, kayıp büyük aşkı Ilsa (Ingrid Bergman) dahil, Rick’in barında yıkanır. Yanında toplama kampından kaçan bir Çek Direniş lideri var. Kazablanka ünlü repliklerle doludur ama benim favorim Rick’in kendini kalbi kırık ve bir tren platformunda terk edilmiş olarak tanımlaması – ‘yağmurda duran, yüzünde komik bir ifadeyle duran, çünkü içi dışarı atılmış bir adam’.

Annie Hall (1977)

Mantıksız, çılgın ve absürt olan Annie Hall, tüm dağınık görkemiyle bize sevgi veriyor. Ayrılığın anatomisidir. Woody Allen’ın nevrotik komedyeni Alvy Singer, dağınık beyinli şarkıcı Annie’den (Diane Keaton, çocuksu pantolonlar ve fötr şapkalar içinde müthiş bir moda anının tadını çıkarıyor) ayrıldıktan sonra, “Nerede ters gitti?” diye soruyor.

Allen, ‘Annie Hall’un ‘daha derine’ giden ilk filmi olduğunu söyledi. Ve kalbinde, ruh eşinizi bulmanın mutlu bir sonu garanti etmediğine dair üzücü mesaj var. Ya da yaşlı bir kadının Alvy’ye dediği gibi: “Aşk solar.” Ama tüm bunlara rağmen, Annie Hall aşk hakkında yapılmış en gülünç film, histerik bir şekilde komik ve şakalarla dolu.

Sevmek Zamanı

Geçimini boyacılık yaparak sağlayan Halil, münzevi yaşam sürmektedir. Bir gün iş için gittiği köşklerden birinde kadının fotoğraflarını görür. Gözlerini fotoğraftan ayırmayan Halil, her fırsatta fotoğrafı görebilmek için köşke gelmeye başlar. Fakat ilerleyen zamanlarda köşkün sahipleri geri döner. Gelenlerden biri de fotoğraftaki kadın Meral’dir. Meral, fotoğraflarına dalıp gitmiş bu gizemli adamla konuşmaya başlar. İkili daha sonra birçok kez bir araya gelmektedir. Meral, bu yabancıdan hoşlansa da Halil’in aşık olduğu Meral değil Meral’in fotoğrafıdır.

Önerilen İçerik :   Disney Plus'ta izleyebileceğiniz 10 harika animasyon filmi

Kader

Ne olursa olsun aşkından vazgeçemeyen adamın hikayesinin anlatıldığı film Zeki Demirkubuz imzası taşımaktadır. Ufuk Bayraktar, sevdiği kadın uğruna ailesini karşısına alır, arkadaşları tarafından dışlanan Uğur karakterini canlandırmaktadır. Katıldığı festivallerde 10 ödül kazanan Kader filminin diğer oyuncuları: Engin Akyürek, Vildan Atasever, Mustafa Uzunyılmaz ve Müge Ulusoy.

Aşk Tesadüfleri Sever

Senaryosunu Nuran Evren Sit’in yazdığı Aşk Tesadüfleri Sever filmi 40 yıllık uzun bir dönemi kapsamaktadır. Başrollerinde Belçim Bilgin ve Mehmet Günsür oynadığı filmin müziklerini Ozan Çolakoğlu yapmıştır.

YORUMLAR