Kişilik Envanteri Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Zorlu bir işte başarılı olmak, genellikle bir kişinin bilgi ve zekasının ötesine geçen beceriler gerektirir. Bireyin ideolojileri, ahlak ve ilkeleri de dahil olmak üzere kişilik özellikleri, onları harekete geçiren motivasyon ve sahip oldukları mizaç, iş performansında genellikle önemli bir rol oynar. Kişilik envanteri testi genellikle belirli bir iş rolü için başvuran adayların bu karakteristik özelliklerini ölçmek için tasarlanır.

Kişilik envanteri testi, adayların beceri ve yeteneklerinin işin özelliklerine uygun olup olmadığını belirlemek için değerlendirildiği bazı ticari kuruluşlar tarafından üstlenilen değerlendirme merkezlerinin bir parçası olabilir. Değerlendirme merkezlerinde yetenek ve muhakeme testleri adayların bilgi ve zeka düzeylerini ölçmeye, kişilik envanteri testi ise davranışlarını analiz etmeye yardımcı olabilir. Bir işe başvurduysanız ve yakında bir değerlendirme merkezine gidecekseniz, işin özellikleri gerektiriyorsa bir kişilik testine katılmanız istenebilir. Kişilik testlerinin bilmeniz gereken birkaç yönü vardır.

Kişilik Envanteri Testi Neleri Ölçer?

Kişilik envanteri testi genellikle kişilerarası becerilerinize, sizi harekete geçiren motivasyon ve ilhama ve davranışsal özellikleriniz nedeniyle üstün olabileceğiniz role dayalı olarak organizasyonda ne kadar iyi performans göstereceğinizi ölçmeye yardımcı olur. Kuruluşun yapısı ekiplere bölünebilir ve bir ekibin üyeleri iş arkadaşları ve akranlarından etkilenebilir. Ekip lideri, tüm ekibe rehberlik edebilir ve akıl hocalığı yapabilir, üyeleri motive edebilir ve onlardan en iyisini ortaya çıkarmak için etkileşimde bulunmaya ve yanıt vermeye teşvik edebilir. Kötümserlik gibi olumsuz özelliklerle karakterize edilen bir kişiliğe sahip biri, performans ve takım üzerinde zararlı etkiye sahip olabilmektedir. Bu sebeple, kişilik testleri genelde belirli bir çalışma ve şirket ortamına uygun olup olmadığınızı analiz etmeye yardımcı olmaktadır.

Kişilik Envanteri Testi Nedir, Nasıl Yapılır?
Kişilik Envanteri Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Envanteri Testte Ne Beklemeli?

Kişilik testindeki soruların türü, iş pozisyonunda gerçekleştirmeniz gereken rollere bağlı olabilmektedir. Testin yapısı ve tasarımı, şirketin çalışma alanı ve potansiyel çalışanlarında takdir ettikleri beceri ve özelliklere bağlı olabilir.

Önerilen İçerik :   Deniz Korkusu (Talassofobi) Nedir?

Testteki her soru için genellikle birden fazla cevap seçeneği verilir ve bunlardan size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Kişilik testindeki sorular genelde yanlış ve doğru cevapları yoktur. Bazı cevaplar belirli durum için daha uygun olabilirken, diğerleri daha az uygun olabilmektedir. Ayrıca, belirli ifadeye katılıp katılmadığınız ya da sorunun niteliğine karar verdikten sonra verilen cevap seçeneklerini uygun gördüğünüz bir sıraya göre sıralamanız istenebilir. Ayrıca, kişilik envanteri testi, soruları yanıtlamanız gereken belirli bir süre sınırı olabilir. Bir kişilik testindeki soru sayısı, sınavın yayıncısına ve sınava girenlerin tercihine bağlı olarak değişebilir.

YORUMLAR