Klavyede Olmayan Semboller, Simgeler ve Karakterler Nasıl Yazılır?

Semboller, standart klavyede olmayan bir bilgisayar karakteri türüdür. Bu özel karakterler, para birimlerinin simgelerinden yasal simgelere kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu yazıda sizlere klavyenizle nasıl karakter, sembol ve simge oluşturacağınızı göstereceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sembol Temsilleri ve Kodları

Sembollerinize bağlı olarak, onu temsil eden pek çok kod olabilmektedir. Örneğin, klavyenizdeki her tuşun aynı değeri temsil eden bir kodu bulunmaktadır. Bu nedenle klavye yüzün üzerinde girişi hesaba katarken, farklı dilleri hesaba kattığınızda binlerce sembol kodu oluşmaktadır.

Alt Kodlar

Alt kodlar, tuşa basılı tutarak Alt belirli bir sayı kümesine basmaktan gelmektedir. 1 ila 4 haneli olabilir. Bu kodlar, bir sembol aracınız olmadığında kullanışlı olmaktadır. Kodları biliyorsanız, daha hızlı olabilir. İlk sette 256 Alt Kod bulunmaktadır. İlk 126, bir İngilizce klavyesi ile oldukça iyi eşleşmektedir ve hemen hemen her uygulamada çalışmaktadır. Kalan öğeler “genişletilmiş ASCII” olarak isimlendirilen ve tüm uygulamalarda oldukça iyi çalışmaktadır. Oldukça iyi çalışmasının nedeni, 31’e kadar olan sayıların diğer grafik sembollerini temsil etmesidir. Örneğin ALT+ ‘ya basmak gülen surat ☺, +’ya basmak ise ALT size bir kalp ♥ oluşturmaktadır. Ve kodu nerede kullandığınıza bağlı olarak renkler kırmızı kalp gibi değişmektedir. Ancak, 255’ten büyük sayıları olan Alt kodlar vardır ve bunlar bazı programlarda sorun yaşatabilmektedir. Özellikle, Microsoft Office dışındaki programlarda yaşanmaktadır.

Klavyede

Alt Kodlar Hakkında Hatırlanması Gerekenler

  • Sayısal tuş takımındaki sayıları kullanmalısınız. İşlev tuşlarının altındaki sayı tuşlarını kullanmak işe yaramaz.
  • Num Lock üzerinde olmalıdır.
  • Klavyenizde özel bir Numpad yoksa, Num Lock tuşuyla birlikte bir Fn tuşu kullanmanız gerekebilir.
  • Ekranınızda görünseler bile tüm kod sembolleri çıktılarda gösterilmez.
  • Apple’ın kendi yöntemi var ve bu kodlara güvenmiyor.

Bir Sembol Ekleme Aracı Kullanın

Yukarıda bahsedilen yöntemler doğrudandı ve sembol kodunu bilmeniz gerekiyordu. Ancak, daha kolay bir yöntem, programınızı semboller eklemenize izin veren bir menü seçeneği için kontrol etmektir. Birçok ürün bu seçeneği içerir. Örneğin, Microsoft Word, Microsoft Outlook, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint’in hepsinde Sembol seçeneği olan bir Ekle menüsü vardır. En yaygın semboller dahildir. Bu sembol yardımcı programının güzel yanı, hangi kod setini kullanacağınızı bulmanız gerekmemesidir. Sadece sembolü vurgulayın ve Ekle düğmesini tıklayın ve ardından yardımcı programı kapatın. Ancak, açılır listeden başka bir seçenek seçerek kod setini değiştirebilirsiniz. Şu anda şunları kullanabilirsiniz:

  • Unicode Hex (varsayılan)
  • ASCII (ondalık)
  • ASCII (metin)
Önerilen İçerik :   Silinen Instagram Hesabını Kurtarma

YORUMLAR