Mutlaka İzlemen Gereken 28 Film, Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler

İzlenmesi gereken filmler listesinde dünyanın dört bir yanındaki kültürel sinemalardan yayılan çok çeşitli yapımlar vardır. Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken bazı filmler vardır. Dünya çapında ödül aldıktan sonra üne kavuşmuş ve insanı etkileyen bu filmleri baştan sona soluksuz izleyebilirsiniz. En çok sevilen ve film otoriteleri tarafından mutlaka izlenmesi tavsiye edilen bu filmleri liste halinde yazımızda bulabilirsiniz. İşte mutlaka izlemeniz gereken 28 film…

1.Cennet Sineması

İtalyan yönetmen Giuseppe Tornatore’nin ikinci yapımı olan Cennet Sineması filmi yayınlandığı zamandan bu yana dünya sinemasının klasikleri arasında yer almayı başardı. İtalya başta olmak üzere kısa sürede büyük üne kavuşan bu filmde sinema perdesinin büyüsü ve filmlerin hayatımızdaki doldurulamaz yeri öne çıkarılıyor. Özellikle filmin müzikleri benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Kültürel açıdan sinema salonlarının eski dönemdeki konumunu en iyi anlatan bir film olarak klasikler arasındaki yerini almıştır. Cennet Sineması filmi ilk olarak 1988 yılında gösterime girdi.

2.Bisiklet Hırsızları

Vittorio De Sica tarafından yönetmenliği yapılan Bisiklet Hırsızları filmi 1948 yılında vizyona girdi. Dönemin en popüler oyuncularına yer veren film, hem tekniği hem de sinematografik estetiği bakımından İtalyan yeni gerçekçilik akımında simge olarak öne çıkar. Filmin 2. dünya savaşı sonrasında fakirleşmiş Roma şehrinde var olma mücadelesini konu aldığı görülebilir. Çekimleri baştan sonra siyah beyaz yapıldığı için özellikle eski dönem filmlerine ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken yapımlar arasında yer alır.

3.Hayat Güzeldir

Ünlü yönetmen Roberto Benigni tarafından beyaz perdeye taşınan Hayat Güzeldir filmi 1997 yılında vizyona girdikten sonra büyük üne kavuşan yapımlar arasında yer alır. 2. dünya savaşı sırasında eşi ve çocuğu ile birlikte Yahudi toplama kampına esir düşen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir ailenin başından geçenleri konu alır. Filmde çocuklarını korumak için özverili bir mücadele vermeleri gözyaşları içinde izlenebilecek anlardandır. Filmin unutulmaz replikleri ve müzikleri çok etkileyicidir.

4.Tatlı Hayat

Yine İtalya’da 1950’li yılların sonunda ulusal sinemada yenilenmenin sembolü olarak görülen Tatlı Hayat, mutlaka izlenmesi gereken filmler kategorisinde yer alır. 1960 yılında Cannes Film Festivali’nde ”Altın Palmiye” ödülü alan Tatlı Hayat filmi bu başarısıyla klasikler arasında girmeyi başarmıştır. Modern Roma şehrinin yozlaşan kültürüne ve ahlaki çöküntülerine çok sayıda gönderme içeren film, Vatikan tarafından yasaklanmaya çalışılmıştır. Roma ile bütünleşmiş bir sinema filmi olması sebebiyle özellikle İtalyan filmlerine ve şehirlerine ilgi duyanların asla kaçırmaması gereken eski bir başyapıttır.

5.Piyanist

Ünlü yönetmen Michael Haneke tarafıdnan yönetilen Piyanist filmi 2001 yılında gösterime girmiştir. Duygu yüklü bir dram filmi olan bu yapım 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nü almış olan Elfriede Jelinek’in ”Die Klavierspielerin” adlı romanından uyarlanmıştır. Liberalizmi ve burjuva toplumunu ağır topa tutan bu yapım, bir çok film otoritesi tarafından 2000 yılı sonrasında çekilen en iyi filmlerden biri olarak gösterilir. Duygu yüklü ve nefes kesen müzikleri ile dram ağırlıklı bir film izlemek isteyenler için Piyanist filmi her zaman bir baş yapıt olarak tanımlanır. Filmin unutulmaz replikleri arasında “Benim duygularım yok Walter, bunu kafanıza sokun. Bir gün olsun zekamın önüne geçemezler’” ve “Pianistim, şair değil. Hem aşk bayağı şeyler üzerine kurulur.’” gibi akıllara kazınan replikleri vardır.

6.Amelie

Modern Paris hayatını en iyi şekilde idealize eden baş yapıtlar arasında 2001 yılında vizyona giren Amelie yer alır. Film bünyesinde pek çok metafor barındırdığı için ilk başta sıradan gibi gözükse de çok derin anlamlar taşıdığı için değerli bir yapımdır. Fransız sinemasının Hollywood filmleri ile yarışabileceğini kanıtlayan bir film olması nedeniyle Amelie her zaman öne çıkmayı başarmıştır. Amelie yayınlandığı yıllarda hem sanatsal hem de ticari anlamda büyük başarılar elde etmiştir. Fransız sinemasının unutulmaz yapımları arasında yerini alan Amelia, popüler kültürde de geniş bir yer bulduğu için en çok izlenen filmler arasında yer alır. IMDB en iyi filmler listesinde de üst sıralarda olmasıyla ne kadar beğenildiği görülebilir.

7.Sevginin Gücü

Orijinal adı Leon: The Professional olan Sevginin Gücü filmi 1994 yılında vizyona girdi. Başrollerinde Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman, Danny Ailello, Michael Badalucco gibi ünlü isimlere yer veren film, IMDB listesinde 10 üzerinden 8.5 puan almayı başarmıştır. Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde gösterilen Sevginin Gücü ayrıca ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında sık sık tavsiye edilir. Aksiyon filmlerindeki beklentilerle dramı bir araya getirmeyi başaran bu yapım nefes kesici bir hikayeye sahiptir. Sevginin Gücü filminde Leon ile tanışan ve hayatı değişen Mathilda’nın hikayesi oldukça sürükleyicidir.

8.Baran

Minimal bir hikayesi olsa da son derece ilgi çekici ve sürükleyici bir yapım olan Baran, 2001 yılında vizyona girmiştir. Afganistan’dan zorlu şartlar altında çıkıp İran’a göç eden ve hayat mücadelesi veren göçmenlerin yaşadıkları başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarılır. Filmdeki bütün oyuncular sanki gerçek hayattan alınmış ve yoldan geçerken beyaz perdeye yansıtılmış gibi doğal ve başarılıdır Bu yüzden Baran filmi, en çok sevilen ve mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında öne çıkar. Baran filmi, tüm bu etkileyici unsurları sayesinde 2001 yılında Montreal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü almayı başarmıştır.

Önerilen İçerik :   Orta Çağ'da Okçular - Türkler'de Okçuluk, Okçu Savaşları, Okçuların Önemi

10.Yakın Plan

Ünlü yönetmen Abbas Kiyarüstemi tarafından beyaz perdeye taşınan Yakın Plan filmi 1990 yılında çekilmiştir. Bazı sineme otoritelerine göre standart bir sinema filmi değil de belgesel türünde lanse edilen Yakın Plan, günlük yaşamın her halini en güzel şekilde yansıtır. Başarılı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin gerçek ve kurguyu en iyi şekilde harmanlamayı başardığı bu yapım, British Film Institute tarafından “Tüm Zamanların En İyi 50 Filmi” arasında gösterildi. Yönetmen “gözbebeğim” olarak tanımladığı bu filmle bambaşka bir seviyeye yükseldi. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanında birden fazla kez gösterimi yapılan Yakın Plan filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Dünyaca ünlü Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Werner Herzog, Jean-Luc Godard, Lars Von Trier gibi yönetmenler tarafından övgülere mazhar olan bu filmi bir solukta bitirebilirsiniz.

11.Dövüş Kulübü

Ünlü yazar Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli romanın sinema perdesine uyarlaması olan Dövüş Kulübü, David Fincher yönetmenliğinde çekildi. 1999 yılında vizyona giren filmin geniş oyuncu kadrosu içinde Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto, Zach Grenier gibi dönemin sevilen oyuncuları da yer alıyor. Popüler kültürün sinema dünyasındaki en büyük temsilcilerinden biri olan Dövüş Kulübü, adeta sembol hale gelmiştir. Yönetmen David Fincher yine kalitesini konuşturduğu bu yapımda Amerikan tüketim toplumu dışında insanların tüketerek var olacağı eleştirisi yapılır. İnsanın kendinden daha fazla değer verdiği, maddiyata bağlı olan tüketim toplum hayatını anlatan bu yapım en sevilen filmler listesinde de öne çıkar. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında Dövüş Kulübü ön sıralarda yer alır.

12.Akıl Defteri

Sinema dünyasının en popüler ve sevilen yönetmenlerinden Christopher Nolan imzalı Akıl Defteri filmi 2000 yılında vizyona girdi. Psikolojik ve gerilim filmleri sevenlerin favori yapımları arasında gösterilen bu filmin senaryosu da ünlü yönetmen tarafından yazıldı. IMDB listesinde tüm zamanların en iyi sinema filmlerinden biri olarak adından sık sık söz ettiren Akıl Defteri, doğrusal olmayan bir kurguya sahiptir. Anlatıcının gözünden aktarılan filmin ilk anından son anına kadar soluksuz bir seyir zevki sunulmaktadır. Filmin ağır psikolojik öğeler içermesi sebebiyle izlerken büyük bir konsantrasyon gerekiyor. Bazı eleştirmenler tarafından kurgusal bütünlüğü topa tutulup mantık hatalarının olduğu söylenen film enteresan konusuyla sizi hemen içine çekecek kalitede bir yapımdır.

13.Sevmek Zamanı

Türk sinemasının en değerli yapımlarından biri olan Sevmek Zamanı, ünlü yönetmen Metin Erksan’ın baş yapıtı olarak değerlendirilir. 1965 yılında izleyicilerle buluşan Sevmek Zamanı, sadece insanın dramını anlatmasıyla oldukça etkileyicidir. Boyamaya girdiği evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil ile resmin sahibi Meral’ın aşk hikayesini konu alan bu film son derece dokunaklıdır. Avrupa Sineması’na paralel bazı yenilikçi akımları ve öğeleri işleyen film başarılı yapımlar arasında yerini almaktadır. Özellikle 1940’lı yıllarda yazılan Kürk Mantolu Madonna’dan etkilenen senaryosuyla kült filmler listesinde kendine yer buluyor. Aşk filmlerini ve tutkuyla psikolojik öğeleri bir arada sunan senaryoları sevenler için bu film oldukça beğenilecektir.

14.Yol

Yönetmen Yılmaz Güney’in başarılı eserlerinden biri olarak öne çıkan Yol filminde Tarık Akan, Halil Ergün, Şerif Sezer, Necmettin Çobanoğlu, Tuncay Akça gibi ünlü oyuncular bulunuyor. Senaryosunu da Yılmaz Güney’in yazdığı ve 1982 yılında çekilen Yol filmi, Altın Palmiye’yi kazanmasıyla uluslararası alanda ün kazanmıştır. Türkiye’de sıkı yönetim ilan edildiği dönemlerde zorlu koşulları başarılı şekilde aktaran film, 5 mahkumun başından geçenleri konu alıyor. Tüm dünyada Yılmaz Güney’in en iyi sinema filmi olarak bilinen Yol, aynı zamanda ünlü yönetmenin hapishaneden yönettiği bir baş yapıttır. Türkiye’de gösterimi uzun bir süre yasaklansa da sinemamızda 1980’li yıllarda yaygın bir şekilde yer edinmiştir. Filmin en unutulmaz replikleri arasında “İnsanın aklı kendine düşman olur mu? Benim aklım bana düşman” sözü yer alır.

15.Forrest Gump

Tüm dünyada en çok bilinen ve büyük ilgi gören sinema filmlerinden biri olan Forrest Gump, 1994 yılında yönetmen Robert Zemeckis imzalı olarak izleyicilerle buluştu. Tom Hanks, Robin Wright Penn, Gary Sinise, Sally Field gibi oyuncuların rol aldığı bu yapım,  içerisinde pek çok duyguyu birlikte barındırır. Dram, komedi, romantizm ve psikolojik öğeler barındıran film, tutkuların insanları ne denli değiştirebileceğini anlatan başarılı bir senaryoya sahiptir. ABD tarihini özet geçen ve en iyi görüntü, aktör, yönetmen ve senaryo gibi dallarda 67. Akademi Ödülleri’ni kazanan bu film son derece popülerdir.

Netflix’te izlenmesi gereken filmler listesinde Forrest Gump’ı da görebilirsiniz. Bu filmde pek çok gönderme bulunduğu için izleyicilerde hoş bir etki bıraktığı bilinir. Filmin başrol oyuncusu Tom Hanks, filmin senaryosunu okuduktan 1 saat sonra filmde oynamayı kabul etmiştir. Filmin çok sayıda unutulmaz repliği bulunsa da bunlar arasında “Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını hiçbir zaman bilemezsin.” ve “Hayata devam edebilmen için geçmişi geride bırakman gerekir” gibi replikler hala hafızalardadır.

17.Deadpool

Tim Miller tarafından yönetilen ve 2016 yılında ilk defa sinema perdelerinde yerini alan Deadpool en sevilen süper kahramanlardan biridir. Çizgi romandan sinemaya uyarlama filmler arasında geniş bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmasıyla dikkat çeker. Başrollerinde Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller, Ed Skrein, Karan Soni gibi ünlü isimlerin yer aldığı yapım IMDB listesinde 8 üzeri puan almasıyla mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında gösterilir. Filmde eski bir özel kuvvet askeri olan Wade Wilson, üzerinde uygulanan zorlu bir deney sonucunda hızlı bir şekilde kendini iyileştirme gücüne kavuşur. Yaralarını hızla iyileştiren bu kahraman kötülerle savaşmak için kendini geliştirince olaylar peş peşe gelir. Her dakikası nefes kesen aksiyon sahneleri ile dolu bu yapım, kendi içinde komedi ve göndermelere de çokça yer verir. Keyifli bir vakit geçirmek isteyenler için Deadpool filmi her zaman en ünlü yapımlardan biri olmuştur.

Önerilen İçerik :   Büyük İskender Kimdir? Büyük İskender'in Hayatı, Büyük İskender'in Savaş Taktikleri

18.X-Men Geçmiş Günler Gelecek

IMDB en başarılı filmler listesinde 8 puan üzeri almasıyla öne çıkan X-Men Geçmiş Günler Gelecek filmi de mutlaka izlenmesi gerekenler arasındadır. Özellikle süper kahraman ve çizgi roman filmlerine büyük ilgi gösterenlerin favori yapımlarından biridir. Bryan Singer tarafından yönetilen ve 2014 yılında beyaz perdede merhaba diyen X-Men Geçmiş Günler Gelecek filminin geniş oyuncu kadrosunda Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, James McAvoy, Anna Paquin, Nicholas Hoult gibi sevilen isimler vardır.

X-Men Geçmiş Günler Gelecek filminin konusu da son derece etkileyici bir senaryodan gücünü alır. Mutantların soyu tükenmek üzeryken, Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirip Sentinel’lerin yarattığı vahşeti durdurmak için harekete geçerler. Bunun tek çözüüm zamanda yolculuk yapmak olduğu için aralarından Wolverine seçilerek geçmişe gönderilir. Kendini ve yaralarını iyileştirebilme gücüne sahip olan Wolverine, zamanda yolculuk yapmaya en uygun kahramandır. Ekibin bir numaralı amacı ise Trask Industries’in ürettiği Sentinel’lerin yapım aşamasına engel olmaktır. X-Men Geçmiş Günler Gelecek baştan sona tek bir solukta izleyebileceğiniz nadir filmlerden biridir.

19.Maymunlar Cehennemi

Dönemin en çok ilgi çeken yapımlarından biri olan Maymunlar Cehennemi 1968 yılında çekilmiş başarılı yapımlar arasında yer alır. Yayınlandığı günden bu yana popüler kültürde de pek çok öğeyi besleyen bu filmde aksiyon ve heyecanın her zaman üst seviyede olması izleyicilerden beğeni toplamıştır. Pek çok ödül alan filmde bir grup astronot, uzay yolculuğunun ardından bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalır. Bu gezegende konuşan, avlanan ve insanların yaşamını sahiplenmiş yani medeniyet kurmuş maymunların yaşadığını görürler.

Astronot ekibinde yer alan George Taylor, maymunlara esir düşer ve nefes kesen olaylar gelişir. Esir düşen astronot tam üzerinde deney yapılacağı sırada maymunlardan Dr. Zaius, onun konuşulanları anlayan ve maymunlar kadar zevki bir insan olduğunu fark eder. Bilim kurgu filmi sevenlerin favori yapımları arasında gösterilen Maymunlar Cehennemi, kuşaktan kuşağa en başarılı filmlerden biri olarak öne çıkar. IMDB listesinde de yüksek puan aldığı için mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

20.Ghost In The Shell

İlk olarak 1995 yılında ekranlardaki yerini alan Ghost In The Shell filmi yayınlandığı dönemde büyük ilgi gördü. O tarihten bu yana pek çok uyarlaması çıkan filmi ünlü Japon yönetmen Mamoru Oshi yönetmiştir. Film 2030’lu yıllardaki dünyada teknolojinin gelişmiş olmasını ve insanların artık sanal gerçeklikte yaşamasını konu edinir. Bilim kurgu türünde film severlerin en çok beğendiği yapımlardan biri olarak gösterilen Ghost In The Shell filmi, ilk etapta animasyon olarak beyaz perdeye yansıtıldı. Filmde, hükümet tarafından yaratılan Puppet Master isimli yetenekli ajanın kendine beden bulmaya çalışması ve başından geçen maceralar adeta soluksuz bir şekilde izleniyor. Animasyon ve bilim kurgu türünde film severlerin mutlaka izlemesi gereken Ghost In The Shell bir baş yapıt olarak Japon sinemasının da vazgeçilmez yapımlarından biri haline geldi.

21.Noel Günlükleri 2

Netflix yapımları arasında 2020 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak gösterilen Noel Günlükleri 2, komedi dolu bir aile macerasını konu edinir. İlk filmde de keyifli maceralar yaşayan Kate ve Teddy kardeşler, Noel’i annesinin erkek arkadaşı ve onun oğluyla birlikte geçirmek zorunda kalırlar. İkisi de bu durumdan memnun olmadığı için Noel Baba onlardan yardım ister ve farklı olaylar gelişir. Netflix platformunun en sevilen filmleri listesinde yer alan Noel Günlükleri 2, esasında Teddy ve Kate’in başından geçen maceralar üzerine kuruludur. Aile, komedi ve macera türünde film izlemek isteyenler için en çok tavsiye edilen ve mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında gösterilir.

22.Extaction

2020 yılında vizyona girdikten sonra sinema dünyasında büyük ses getiren Extaction en popüler Netflix filmleri arasında gösterilir. Hollywood sinemasının en sevilen ve başarılı oyuncularından Chris Hemsworth’un başrolde yer aldığı bu yapım son zamanların en iyi filmlerindendir. IMDB puanı oldukça yüksek olan Extaction filminde, kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan paralı asker Tyler Rake’in yerine getirilmesi çok zor bir kurtarma görevini kabul etmesiyle macera başlar. Aksiyon filmleri listesinde öne çıkan yapımlardan biri olarak gösterilen Extaction filminin başından sonuna her anını nefesinizi tutarak izleyebilirsiniz. Ünlü yönetmen Sam Hargrave tarafından beyaz perdeye taşınan Extaction filmi, Netflix platformunda da dünya çağında yüksek izlenme rakamlarına ulaşmıştır.

23.Lorenzo’nun Yağı

İtalyan sinemasının en sevilen ve unutulmaz yapımlarından biri olan Lorenzo’nun Yağı, 1992 yılında vizyona girdi. Filmde, 7 yaşına kadar herhangi bir sağlık sorunu olmayan Lorenzo, birden ani bayılma ve hafıza kayıpları yaşamaya başlar. Doktora göre kurtulma şansı olmayan Lorenzo’ya çok nadir görülen ADL hastalığı teşhisi konur. Tek çocuklarını bu amansız hastalıktan kurtarmak için asla umudunu kaybetmeyen anne ve babası, gece gündüz demeden ADL hastalığıyla ilgili araştırma yaparlar.

Önerilen İçerik :   İzin Almadan Ses ve Görüntü Kaydı Almak Suç Mu?

Lorenzo’nun Yağı filmi dram, aile ve duygusal yüklü sahneleriyle izleyenleri hemen etkisi altına alan bir baş yapıt olarak tanımlanıyor. Büyük bir çaba ile çocuklarının amansız hastalıktan kurtulmasını sağlayan çiftin başından geçenler gerçek hikayeden uyarlanmıştır. Lorenzo’nun Yağı filmi gerçek yaşam hikayesini duygusal bir şekilde anlattığı için mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yer alır.

24.Kardeş Gibiydiler

Sürükleyici konusuyla bugüne kadar sinema perdesine taşınan en başarılı filmlerden biri olarak gösterilen Kardeş Gibiydiler, 1996 yılında vizyona girdi. Kardeş Gibiydiler’in konusu bir hayli ilginç olmasıyla da dikkat çekiyor. 4 çocuk, masum bir şaka yaptıklarını sanırken çok ağır sonuçlarla karşılaşacaklarından habersizdir. Şakanın sonucunda yaşlı bir adamı yaraladıkları için 1 yıl boyunca gözetimde kalırlar. Kardeş Gibiydiler filminde 4 arkadaş, ıslah evinde gardiyanlar tarafından cinsel ve fiziksel istismara uğrarlar. Onurları ve gururları zedelenen çocuklar intikam yemini ederler ve 13 yıl sonra intikam vakit gelmiştir. Sürükleyici konusu ve nefes kesen heyecan dolu sahneleriyle Kardeş Gibiydiler mutlaka izlemeniz gereken filmler arasındadır.

25.Çizgili Pijamalı Çocuk

Romandan beyaz perdeye uyarlanmış filmler arasında akıllara ilk gelen yapımlardan Çizgili Pijamalı Çocuk, 2008 yılında beyaz perdeye taşındı. Buruna isimli Alman bir askerin 8 yaşındaki çocuk, Polonya’ya taşındıktan sonra çok sıkılır. Bir gün odasının penceresinden toplama kampının yakınlarında bir yer keşfeder. Buradaki Yahudi bir çocukla arkadaş olduktan sonra anne ve babasından gizli olarak her gün evden çıkıp onun yanına gider.

Gerçek hikayelerden uyarlanan bu film gözyaşları içinde izleyeceğiniz çok başarılı senaryosuyla öne çıkan yapımlardandır. Bu zamana kadar pek çok film otoritesi tarafından ödüller alan Çizgili Pijamalı Çocuk filmi, Auschwitz toplama kampında yaşanan masum bir hikayeyi anlatır. Kampın tel örgüleri arasında iki çocuk arasında başlayan bu sıcacık dostluk hikayesi gerçek bir olaydan uyarlandığı için de dram ve duygu yüklüdür. Çizgili Pijamalı Çocuk filmi etkileyici filmler listesinde en ön sıralarda yer alır.

26.Truman Show

Vizyona girdiği 1998 yılından bu yana kült filmler arasında öne çıkan Truman Show çok sayıda ödül kazanmıştır. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler denilince akla ilk gelen yapımlardan olan Truman Show filmi etkileyici senaryosu ve verdiği mesajlarla uzun süre hafızalardan çıkmaz. Truman isimli baş karakter, çok güzel bir adada yaşar ve herkesin imreneceği muhteşem bir hayatı vardır. Fakat bu hayat Truman dışında herkesin sahte olduğu yapay bir hayattır.

Televizyon programı tarafından evlat edinilen Truman, doğduğu ilk andan itibaren seyirciler tarafından izlenen bir televizyon şovunun kahramanıdır. Çocukluğundan yetişkinliğine kadar tüm hayatını milyonların önünde habersizce yaşayan Truman, yaşadığı bir olaydan şüphelendikten sonra gerçeğin peşine düşer. Hayatını ve çevresindeki insanları sorgulamaya başlayan Truman’ın arayışı sonunda ulaştığı gerçekler ise herkese büyük dersler verecek niteliktedir. Bu yüzden Truman Show filmi, mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yer alır.

27.Yerdeki Yıldızlar

Son yılların en başarılı yönetmeni Aamir Khan’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Yerdeki Yıldızlar filmi pek çok ödül almayı başarmıştır. Ünlü yönetmenin en sevdiği yapımlarından biri olan Yerdeki Yıldızlar, haffleri ve sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan’ın başından geçenleri konu edinir. 2007 yılında vizyona giren filmde etrafındakiler tarafından tembel ve aptal olarak algılanan Ishaan, ailesi tarafından yatılı okula gönderilir. Ancak bu küçük çocuk çevresinin düşündüğü gibi ne tembeldir ne de zekasında bir problem vardır.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuk, başarısızlık yaşadığı için iyice içine kapanıp insanlardan uzaklaşır. Ancak okuluna yeni bir resim öğretmeni gelmesiyle birlikte Ishaan’ın kendi içine kapanık yaşamı da bambaşka bir hal alır. Resim öğretmeni İshaan’ın öğrenme güçlüğünü ve gizli kalan yeteneklerini keşfederek çocuğa yeniden özgüven aşılar. Yerdeki Yıldızlar filmi, diğer Hint filmlerinde olduğu gibi bol bol Hint dansları ve müzikleri içerdiği için de o dönemin kültürünü başarılı bir şekilde yansıtır. En sevilen duygusal filmler arasında yer alan Yerdeki Yıldızlar filmi pek çok film otoritesi tarafından en başarılı filmler listesinde gösterilir.

28.Schindler’in Listesi

Tüm zamanların en başarılı yapımları arasında yer alan Schindler’in Listesi, 1993 yılında vizyona girdi. Film sadece 1 sene sonra 12 dalda Oscar’a aday olmayı başardı ve bununla kalmayıp 7 dalda Oscar ödülünü aldı. Schindler’in Listesi filmi, Oskar Schindler isimli bir Alman iş adamının 2. dünya savaşı zamanında başından geçenleri konu edinir. Schindler, Polonya’daki fabrikasında Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’yi ölümden kurtarmasıyla nefes kesen bir hikayenin baş kahramanıdır.

Tamamen yaşanmış gerçek olaylardan esinlenerek beyaz perdeye taşınan Schindler’in Listesi, mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir. IMDB puanı yüksek olan filmin müzikleri ve replikleri uzun süre hafızlarda yer edinecek kalitededir. Unutulmaz sinema filmleri arasında sık sık adından söz ettiren ve Netflix izlenmesi gereken filmler listesinde yer alan Schindler’in Listesi duygusal ve dram ağırlıklı bir yapımdır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir