Özgüven Ne Demek, Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Yeterince iyi olmadığınız hissini üzerinizden atamıyor musunuz? Kendinizi sürekli olarak nasıl göründüğünüz konusunda endişelenirken buluyorsanız, ikinci olarak nasıl davrandığınızı tahmin ediyor ve başkalarının sizi nasıl algıladığını sorguluyorsanız, özgüven eksikliği ile muzdarip olabilirsiniz.

Konfor alanınızın dışında kalan durumlarda kendinize güvenmemeniz veya yeni bir görevle karşı karşıya kaldığınızda yeteneklerinizi sorgulamanız son derece normaldir. Düşük benlik saygısı zaman zaman hepimizi etkiler. Ancak öz-değeriniz o kadar düşükse, çalışmakta zorlanıyorsanız, zihinsel sağlığınız ve günlük yaşamınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Özgüven Nedir?

Benlik saygısı veya özgüven, insanların kendileri hakkında sahip oldukları görüşlerdir. Psikolojide, özsaygınız, öz değer veya kişisel değer duygunuzu tanımlamak için kullanılır. Başka bir deyişle, kendinizi ne kadar sevdiğinizdir. Benlik saygınız, nasıl göründüğünüz, nasıl hissettiğiniz ve kişisel başarılarınızı veya başarısızlıklarınızı nasıl ölçtüğünüz gibi kendinizle ilgili çeşitli inançları içerir.

Sağlıklı bir benlik saygınız varsa, yetenekleriniz hakkında olumlu hissetmeniz ve genel olarak hayata daha güneşli bir yaklaşımınız olması muhtemeldir. Benlik saygınız düşükse, araştırmalar, zayıf benlik imajı ile kariyerinize bakış açınızdan ilişkilerinizi nasıl yürüttüğünüze kadar her şeyi etkileyebilecek çeşitli problemler arasında bağlantı kurmuştur.

Özgüven Eksikliğini Gidermenin Yolları

Kendinden şüphe duymaktan vücut dismorfisine kadar, özgüven eksikliği birçok kılıkta gelir. Özgüven eksikliği yaygın belirtisine bakıyoruz ve bunları nasıl ele alacağımızı açıklıyoruz;

Kendinden Nefret Etme

Hepimizin kim olduğumuzdan hoşlanmadığımız zamanlar olsa da, düşünce ve eylemlerinizden tiksinmek, düşük benlik saygısının klasik bir işaretidir. Kendinden nefret etme, kim olduğunuzla ilgili öfke ve hayal kırıklığı duyguları ve en küçük hatalar için bile kendinizi affedememe ile karakterizedir.  Dahili diyaloğunuzu açın. Hatalarınız için kendinizi affedin. Olumsuz öz inançlarınıza meydan okuyun.

Mükemmeliyetçilik

Mükemmel olma arzusu, düşük benlik saygısının daha yıkıcı yönlerinden biridir. Mükemmeliyetçi, başarıları ne kadar etkileyici olursa olsun hiçbir zaman yeterince iyi hissetmediği için sürekli bir başarısızlık duygusuyla yaşayan kişidir. Kendiniz için gerçekçi beklentiler belirleyin. Başarısız olmak sizi başarısız yapmaz. Küçük şeyleri dert etmeyin.

Önerilen İçerik :   Çocuklarda Okul Fobisi Nedir? Çocuklarımıza Okulu Nasıl Sevdirebiliriz?

Olumsuz Beden İmajı

Olumsuz bir beden imajı genellikle düşük benlik saygısı ile bağlantılıdır ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, ilişkilerde nasıl davrandığınızdan, işte kendinizi nasıl yansıttığınıza kadar her şeyi etkileyebileceği anlamına gelir. Kendinizi değersiz hissettiğiniz için sağlığınıza bakmanızı bile engelleyebilir. Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı kes. Sağlığınıza dikkat edin. Görünümünüze özen gösterin.

Özgüven

Değersiz Hissetmek

Hepimiz hayatımızın belirli alanlarındaki yeteneğimizden şüphe ederiz, ancak köklü bir değersizlik duygusu, bir şekilde diğerleri kadar değerli olmadığımıza inanmaktan gelir. Bu tanıdık geliyorsa, değerli hissetmenin bize başkaları tarafından verilen bir şey olmadığını, kendimiz inşa etmemiz gereken bir şey olduğunu anlamak önemlidir. Hepimizin benzersiz yeteneklere sahip olduğunu kabul edin. Başkalarının sizden daha iyi olduğunu düşünmeyi bırakın.

Aşırı Duyarlılık

Çok hassas olmak, düşük benlik saygısının daha acı veren yönlerinden biridir. Eleştiriye kızmış olsanız da, size yöneltilen herhangi bir yorumdan kelimenin tam anlamıyla yıkılmış hissetseniz de, kendinizi duyarsızlaştırmanız önemlidir. Söylenenleri gerçekten dinleyin. Kendin için ayağa kalk. Proaktif olun. Ne zaman devam edeceğinizi bilin.

Korku ve Kaygı

Korku ve dünyanızdaki herhangi bir şeyi değiştiremeyeceğinize dair inanç, reddedilemez bir şekilde düşük özgüvenle bağlantılıdır. Korkularınız gerçek mi yoksa temelsiz mi? Korkularınızla yüzleşerek güven oluşturun.

Öfke

Öfke normal bir duygudur, ancak özgüveniniz düşük olduğunda bozulan bir duygudur. Kendinizi iyi düşünmediğinizde, kendi düşünce ve duygularınızın başkaları için önemli olmadığına inanmaya başlarsınız. Bastırılmış incinme ve öfke birikebilir, bu nedenle küçük görünen bir şey öfke patlamalarını tetikleyebilir. Soğukkanlılığınızı nasıl koruyacağınızı öğrenin. Derin nefes al. Aşırıya kaçmayın.

İnsanları Memnun Etmek

En yaygın düşük benlik saygısı belirtilerinden biri, sizi sevmeleri, sevmeleri ve saygı duymaları için başkalarını memnun etmeniz gerektiğini hissetmektir. Sonuç olarak, birçok insanı memnun eden kişi, kendilerini incinmiş ve kullanılmış hissediyor. Hayır demeyi öğrenin. Bazen bencil olun. Başkalarına sınırlar koyun.

Önerilen İçerik :   Kişilik Envanteri Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

YORUMLAR