Popüler Kültür Nedir? Yüksek Kültür ve Popüler Kültür Farkları, Popüler Kültür Unsurları

Popüler kültür, TDK sözlüğüne göre, hızla üretilen, dünyada hızla bir akım haline dönüşen ve büyük kitlelerin kolayca benimsediği alışkanlıklar ve kültür ögeleridir. Örneğin dünyada popüler olan müzik akımları, giyim tarzları, filmler buna en güzel örneklerdir. Örneğin günümüzde tüm dünyada popüler hale gelen Netflix filmleri, popüler kültürün bir ögesidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Popüler Kültür Unsurları Nelerdir?

Müzik, filmler, yemekler, giyim tarzları, konuşma tarzları, diziler, günlük alışkanlıklar, kitaplar, sanatsal akımlar gibi pek çok şeyi popüler kültür unsurları olarak tanımlayabiliriz. Günümüzdeki Tiktok, Instagram video akımları, çok dinlenen müzikler, yapılan espriler popüler kültür unsurlarıdır.

Popüler Kültür Örnekleri

90’ların popüler kültür örneklerinin en önde gelenleri Michael Jackson, Madonna gibi isimlerdi. Bunlar hemen hemen tüm dünyada dinlenen, sadece şarkılarıyla değil, yaşam tarzlarıyla da pek çok insanı etkiliyorlardı. Milyonlarca insan bunların giyimlerine özeniyor, onlar gibi giyiniyor ve konuşuyordu.

Günümüzde Marvel filmleri, Netflix dizileri, popüler Tiktok müzik ve videoları popüler kültürün örneklerinden en önde gelenlerdir.

Yüksek Kültür Nedir? Yüksek Kültür ve Popüler Kültür Farkları Nelerdir?

Yüksek kültür, belli gruptaki insanların benimsediği yaşam tarzlardır. Ülkenin en zengin kesimlerinin, sanatçıların benimsediği yaşam tarzı, dinledikleri müzikler, kıyafetleri, konuşma ve yaşama tarzları yüksek kültür olarak sayılabilir. Örneğin klasik müzik, Beethoven, Mozart, Chopen dinlemek, boğazda yemek yemek, klasik filmleri seyretmek yüksek kültür örnekleri olarak verilebilir.

Yüksek kültürün popüler kültürle farkları, yüksek kültür günlük akımlardan etkilenmez, yüz yıllardır gelen bir kültürdür. Popüler kültür ise çok değişkendir. Çünkü bugün popüler olan bir müzik yada film, gelecek sene tamamen unutulmuş olabilir ve bu yüzden popüler kültür sürekli değişim gösterir.

Popüler Kültürün Kölesi Ne Demek?

Tüm hayatını, popüler kültüre göre yaşayan, bu şekilde yaşamayanları geri kafalılıkla suçlayan, kendisini bu şekilde yaşadığı için çok kültürlü ve yüksekte gören kişilere popüler kültürün kölesi denmektedir. Bu kişiler giyecekleri kıyafetten yiyecekleri yemeğe kadar her konuda gösteriş yapmaya heveslidirler. Bu gösterişlerini de genelde sosyal medya üzerinden yaparlar. Örneğin her yediği yemeği sosyal medyada paylaşan birisi için popüler kültürün kölesi olmuş denilebilir.

Önerilen İçerik :   Liberalizm Nedir? Klasik Liberalizm, Sosyal Liberalizm Nedir? Adam Smith Neyi Savunur?

 

 

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz:

Teokrasi Nedir?

Komünizm Nedir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir