Sanrı Ne Demek? Sanrı Nedir? Sanrı Görmek Ne Demek?

Sanrı, halüsinasyonun Türkçe karşılığıdır. Psikoloji bilimindeki bir terimdir. Gerçek olmayan bir kişi, durum veya nesnelerin, gerçekmiş gibi kişiye gözükmesi durumudur. Sıklıkla uyku problemi yaşayan kişilerde görülebilir. Bazen de uyku problemi olmamasına rağmen, moral bozukluğu, şok, korku ve panik gibi durumlarda da gözükebilir.

Sanrı Görmek Ne Demek?

Sanrı görmek, kişinin olmayan insanları, nesneleri ve durumları gerçekmiş gibi görmesine denir. Halüsinasyonun dilimizdeki karşılığıdır. Hayalden farklı olarak istemsiz olarak görülür. Çeşitli hastalıklara, duygu durum bozukluklarına, kişinin uyku düzenine bağlı olarak istemsizce görülen hayallerdir. Rüyadan da farklı olarak uykuda değil uyanıkken görülür.

Şizofreni hastalığının temelleri de bu sanrılara dayanabilir. Şizofreni hastaları sanrılarda gördükleri kişilerin kendilerini tehdit ettiğini, kendilerine bir şey yapmalarını emrettiklerini aksi halde onları öldüreceğini söyleyebilirler. Pek çok şizofreni hastasının intiharının altında bu sebepler yatmaktadır.

Sanrısal Bozukluk Nedir?

Hastanın takip edildiği, aldatıldığı, kandırıldığı gibi paranoyak inançlarına dayalı bir nevi takıntılarıdır. Yolda ve ara sokaklarda yürürken takip edildiği hissine kapılabilir veya eşinin kendisini aldattığı sanrısına kapılabilir.

Önerilen İçerik :   Ankara Psikolog Önerileri

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir