Sri Lanka Nerededir? Sri Lanka’nın Başkenti, Nüfusu, Ekonomisi ve Gezilecek Yerleri

Sri Lanka, geçmişte Seylan olarak da bilinen bir Uzak Doğu Asya ülkesidir. Sri Lanka’nın başkenti Kolombo, Sri Lanka’nın nüfusu ise 21 milyondur. Ufak ve önemsiz olarak görülen Sri Lanka aslında büyük bir turizm ve ekonomik potansiyel taşımaktadır. Bu yazımızda Sri Lanka’nın tüm özelliklerinden bahsetmeye çalıştık, keyifli okumalar.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sri Lanka Tam Olarak Nerededir?

Sri Lanka, Hindistan’ın 31km doğusunda Hint Okyanusu’nda bulunan ufak bir ada ülkesidir. Özellikle Asya’nın mistik yerlerini keşfetmek isteyen Avrupalı, Kanadalı ve Amerikalı turistlerin dikkatini çeken ülkeye yılda 20 milyondan fazla turist gelmektedir ve en büyük gelir kaynağı turizmdir. Sri Lanka’nın yüz ölçümü tam olarak 74.000 km2’dir. 

Sri Lanka nerededir
Sri Lanka nerededir

Sri Lanka İklimi ve Sri Lanka Ekonomisi

Sri Lanka özellikle yılın son aylarında Muson yağmurlarıyla ünlüdür. Hint okyanusunda yer almasından dolayı iklimi Hindistan’ın sahil kesimindeki bölgelerle büyük benzerlik gösteren Sri Lanka’nın iklimi muson iklimidir. Sri Lanka’da çok sayıda tufan, hortum ve tsunami olayı gerçekleşmektedir. Kış aylarında son derece yağmurlu bir iklime sahip Sri Lanka ülkesinde yaz ayları ise oldukça sıcak geçmektedir. Turizm özellikle yaz aylarında canlılık gösterir.

Sri Lanka satın alma gücü açısından Güney Asya’nın en güçlü ikinci ülkesidir. Kişi başına düşen milli gelir 3.600 dolar civarındadır. Ancak satın alım gücü oldukça yüksektir ve halkın refahı çevresindeki Hindistan, Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelere oranla biraz daha iyidir. Halkın önemli bir kısmı turizme bağlı hizmet sektöründe çalışmaktadır. Turizm, Sri Lanka ekonomisinin can damarı konumundadır ve Sri Lanka devleti turizme büyük önem vermektedir.

Bunun dışında Sri Lanka önemli bir çay, kauçuk ve tarçın üretim merkezidir. Yüz yıllar boyunca baharatın değerli olduğu zamanlarda Sri Lanka bu baharat üretimi sayesinde oldukça zengin bir ülke olmuşsa da zamanla baharatın değer kaybetmesiyle eski zenginliğini yitirmiş ve turizme bağlı bir duruma gelmiştir.

Önerilen İçerik :   Monarşi Nedir? Mutlak Monarşi, Meşruti Monarşi Nedir? Parlamenter Monarşi Nedir?

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Sri Lanka’nın Dini ve Sri Lanka’nın Dili

Sri Lanka’nın nüfusunun önemli kısmını Sinhalar denen bir millet oluşturur. Bu millet köken itibariyle Hint kökenli olsa da adanın coğrafi konumundan yani izole oluşundan dolayı zaman içerisinde Hintliler’den farklılık göstererek kendilerine özgü bir dil ve kültür oluşturmuşlardır. Buna rağmen özellikle son 10 yılda göç eden ciddi bir Hindistan nüfusu da bulunmaktadır. Sri Lanka’nın dili ise Seylanca’dır. Seylan bu ülkenin binlerce yıldır kullanılan ismidir. Aslında bir ülke isminden ziyade bir coğrafi isim konumundadır. Eski tarihi belgelerde bu ülkeden Seylan, halkından ise Seylanlılar olarak bahsedilmiştir.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir