Teist Ne Demek? Ateist, Deist, Agnostik ve Monoteist Ne Demektir?

Teist, herhangi bir dine inanan kişiye denir. Bu din, İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi semavi dinlerden birisi de olabilir, aynı zamanda Budizm, Hinduizm, Taoizm, Paganizm gibi dinler de olabilir. Sonuç olarak teist, herhangi bir Tanrı’ya ve onun yolladığına inandığı dine bağlı kişi demektir. Örneğin ülkemizdeki çoğu kişi Müslüman olduğu için teisttir. Yada Amerika’daki çoğu kişi Hristiyan olduğu için de teist diyebiliriz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ateist Ne Demek?

Ateist, kelime anlamı olarak teist olmayan kişidir. A harfi burada olumsuzluk anlamı taşımaktadır, a-normal kelimesinde olduğu gibi. Ateist, herhangi bir dine ve Tanrı’ya inancı olmayan, evrenin, tüm canlıların kendi kendisine çeşitli bilimsel süreçlere bağlı olarak ortaya çıktığına inanan kişidir. Pek çok ateist, Büyük Patlama sonucu evrenin oluştuğuna ve devamında da evrimsel süreçle birlikte canlılığın ve ardından insanlığın oluştuğuna inanmaktadır. Dünyada az da olsa, nüfusunun çoğunluğunu ateistlerin oluşturduğu ateist ülkeler de vardır. Örneğin Çin, çoğu kişi tarafından Budist ülkeler arasında bilinse de nüfusun büyük kısmı hiçbir şeye inanmamaktadır, yani ateisttir. Japonya’da da durum böyledir. Estonya da Avrupa’da ateist nüfusun en yüksek olduğu ülkeler arasındadır. Türkiye’de ateist oranı tahminlere göre %3 ila 5 arasındadır.

Deist Ne Demek?

Deist, bir yaratıcının olduğuna inanan fakat dinlerin gerçek olduğunu kabul etmeyen kişilere denir. Deistler evrenin, canlılığın kendi kendine oluşabileceğine inanmazlar ve mutlaka bir yaratıcı varlığın olduğunu düşünürler. Fakat deistlere göre, tüm kainatı yaratan Tanrı kendisini ifade etmek için peygamberlere ihtiyaç duymamaktadır. O isterse doğrudan insanlara irtibat kurabilir. Bu yüzden dinlere ve peygamberlere inanmazlar.

Agnostik Nedir?

Agnostik, bir Tanrı hem olabilir hem de olamayabilir diye düşünen kişilere denmektedir. Agnostiklere göre Tanrı’nın varlığı yada yokluğu kesin olarak ispatlanamayacağı için bu konuda çekimser kalmak en doğrusudur, çünkü net konuşmak mümkün değildir.

Önerilen İçerik :   Komünizm Nedir? Komünist Kime Denir? Komünist Nedir?

Monoteist Nedir?

Monoteist, tek Tanrı’ya inanan kişilerdir. Semavi dinlere inanan birisi aynı zamanda monoteisttir çünkü semavi dinlerde, Paganizmin aksine tek Tanrı figürü vardır. Bir Müslüman, Yahudi yada Hristiyan aynı zamanda monoteisttir.

İbrahimi Dinler Nelerdir?

İbrahimi dinler Semavi dediğimiz inanışlardır. Yani, İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık İbrahimi dinler arasındadır. Hazreti İbrahim’in başlattığı geleneklerden gelen bu dinlerin bir diğer ismi de semavi dinlerdir. Bu dinlerin üçünün de merkezi Orta Doğu’dur. Yahudilik ve Hristiyanlık, İbrani toplumunda, İslam ise Arap toplumunda ortaya çıkmıştır. Hristiyanlık daha sonra Roma yoluyla Avrupa’ya, İslam ise yapılan fetihler ve ticaret yoluyla Uzak Doğu’dan Fas’a kadar yayılmıştır. Bugün tüm dünyada 2,5 milyar kadar Hristiyan ve 1,5 milyar kadar Müslüman’a karşılık yalnızca 40 milyon civarı Yahudi yaşamaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir