Üflemeli Çalgılar Nelerdir? Üflemeli Nefesli ve Vurmalı Çalgılar Nelerdir?

Müzikte üflemeli çalgılar ve vurmalı çalgılar olarak geçen enstrümanlar, kısaca, nefes ve el yardımıyla çalınan çalgılardır. Örneğin ney, klarnet, flüt, kaval ve zurna gibi çalgılar üflemeli çalgılara girmektedir. Çalan kişi, nefesiyle üflerken bir yandan da elleri yardımıyla bu çalgıları kullanır.

Vurmalı çalgılar ise ellerin vurulması suretiyle kullanılan çalgılardır. Tef, darbuka, arp ve klimba gibi enstrümanlardır. Bunlar sadece eller yardımıyla kullanılırlar. Nefes gerekmez. Bazen ufak bir çubuk da kullanılabilir, örneğin kalimba da ufak bir tahta çubuktan yardım alınarak çalınmaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Üflemeli Çalgılar Listesi

-Flüt

-Ney

-Klarnet

-Trumpet

-Zurna

-Tulum

-Gayda

-Saksafon

-Melodika

-Mızıka

-Fagot

Her coğrafya ve kültüre özel pek çok üflemeli çalgı bulunmaktadır. Örneğin zurna, Arap kültürüne, ney çalgısı Fars kültürüne, Gayda İskoç kültürüne ait üflemeli çalgılardır. Tulum çalgısı ise özellikle Karadeniz yöresi ve kısmen Balkanlar da kullanılmaktadır. Anadolu’da pek çok üflemeli çalgı kullanılmıştır. Ney, zurna, mızıka, tulum, klarnet gibi çalgılar Türk müziğinde sıkça görülür.

Vurmalı Çalgılar Hangileridir?

üflemeli ve vurmalı çalgılar nelerdir
üflemeli ve vurmalı çalgılar nelerdir

Vurmalı Çalgılar Listesi

-Tef

-Bateri

-Arp

-Ksilofon

-Bendir

-Tabla

-Darbuka

-Davul

Ülkemiz müziğinde darbuka ve tef, biraz da arp kullanıldığı görülmektedir. Davul ise oyun havalarının zurna ile birlikte vazgeçilmezidir. Düğünler, asker eğlenceleri, nişanlar ve çeşitli kutlamalarda neredeyse her zaman birlikte görülürler. Pek çok müziğimizde de kullanılmıştır.

Önerilen İçerik :   Ukrayna Alışveriş Siteleri - Güvenilir Ukrayna Alışveriş Siteleri (Detaylı İnceleme)

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir