YouTube Canlı Yayınlarının Kullanımı ve Etkili Kullanım İpuçları

YouTube canlı yayın yapmak, çok büyük bir takipçiniz olmasa bile izleyicilerinizden daha fazla etkileşim almanın harika bir yoludur. Videolarınıza yorum bırakan bazı güvenilir aboneleriniz olduğu sürece, canlı bir akış planlayabilmeli ve bunun bir izleyici kitlesine sahip olacağını bilmelisiniz. İnsanlar en sevdikleri vlogger’larla kişisel bir bağ hissederler, bu nedenle abonelerinize sizinle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma şansı verirseniz muhtemelen katılmayı planlayacaklardır. İyi bir canlı yayının anahtarı, izleyen kişilerin yorumlarına ve sorularına yanıt vermektir. Videonuzun canlı sohbetini izlemenin yanı sıra, akışınız için bir hashtag oluşturabilir ve twitter’da izleyebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Neden YouTube Canlı Yayın?

Kitlenizi büyüttünüz ve şimdi kanalınızı bir sonraki seviyeye taşımak ve içeriğinizi çeşitlendirmek istiyorsunuz. YouTube’da vlog, oyun veya öğretici yayınlar yapıyor olsanız da, canlı yayın yapma potansiyeliniz var. Herhangi bir türle sınırlı değil, sadece insanların izlemek isteyeceği içerikler oluşturmanız gerekiyor. Nasıl’a başlamadan önce, içeriğinizi neden canlı yayınlamanız gerektiğine dair birkaç nedenle başlayalım.

Kitlenizle Bağlantı Kurun ve Etkileşime Geçin

Bir izleyici canlı yayın sırasında bir yorum bıraktığında, bunu hemen görebilir ve yanıt verebilirsiniz. Videonuzu izlerken bir izleyiciyle anında sohbet etmek, daha fazla etkileşimi teşvik edecek ve izleyicilerinizle bir ilişki kuracaktır – ve bu izleyicilerin bot olmadığını bileceksiniz.

Kanalınızdaki İzleme Süresini Ve Oturum İzleme Süresini Artırın

Ortalama 10 dakika uzunluğunda YouTube videoları hazırlıyorsanız ve izleyici bunun yalnızca yarısını izliyorsa, bu yalnızca 5 dakikalık izleme süresi anlamına gelir ki bu sorun değil… Ancak 45 dakika boyunca canlı yayın yapıyorsanız ve izleyicinin dikkatini çekebiliyorsanız, normal videolarınızın yapabileceklerini aşabilirsiniz.

Videoları Daha Hızlı Hale Getirin

Bir YouTuber olarak her zaman daha verimli olmak için çabalıyorsunuz. Canlı yayın, kurup gidebileceğiniz için bunu yapmanıza olanak tanır. Canlı yayınınız süresince oluşturduğunuz içerikler daha sonra bir özet veya özet makarasına da dönüştürülebilir. Canlı yayına başlamadan önce biraz planlama yaparak, canlı yayın içeriği ve standart yayın videolarınız için birden fazla programa sahip olmak yerine tek seferde bir haftalık içerik oluşturabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   5 TL ile Nasıl Takipçi Alınır? Yöntemi Anlatıyoruz
YouTube Canlı Yayınlarının Kullanımı ve Etkili Kullanım İpuçları
YouTube Canlı Yayınlarının Kullanımı ve Etkili Kullanım İpuçları

YouTube’da Canlı Yayıncı Olarak Nasıl Büyüyebilirsiniz?

Yayın Yaptığınızı İnsanlara Bildirin

İnsanlara bunu planlamaları için yeterli zaman tanıyın, son dakikada başlarına kakmayın. Sosyal medyada, web sitenizde ve diğer araçlarla paylaşın.

2 Gün Önce Bir Yayın Bağlantısı Oluşturun

Canlı yayın bağlantınızı sosyal medya aracılığıyla paylaşarak herkese canlı yayına geçtiğinizde sizi izlemesini hatırlatın. Bağlantınızı mı arıyorsunuz? Şöyle bir şey görünmelidir: www.youtube.com/user/[kanaladı]/canlı

En Çok İlgi Gösteren Topluluklara Ulaşın

Fotoğrafçılık gibi belirli bir konu hakkında canlı yayın yapacaksanız, konuyla ilgilenenlere ulaşmalısınız. Fotoğrafçılığın hangi yönünü yayınlayacağınızı vurgulayın ve içeriğinize yeni izleyiciler çekin.

Zaman Farkının Farkında Olun

Uluslararası bir izleyici kitleniz varsa, en uygun miktarda izleyici alabileceğiniz yerde canlı yayın yapmak için zaman bulun. Ana demografinizin konumunu YouTube analizlerinizde bulabilirsiniz.

Canlı Yayını Tanıtmak İçin Bir Kanal Fragmanı Oluşturun

Bir video hazırlayın ve bunu kanalınızın fragmanı olarak sunun, böylece YouTube sayfanıza gelen herkes canlı yayınınızın tanıtımını görecektir.

Özellikli İçerik ve Kanal Aracılığıyla Tanıtım Yapın

YouTube, yaklaşan canlı yayınınızı tanıtmak için mevcut içeriğinizi kullanmanıza olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir.

Önemli Çıkarımlar

  • Canlı yayın daha fazla video çekmenize, izleyicilerinizle etkileşim kurmanıza ve kanalınızı büyütmenize yardımcı olacaktır.
  • YouTube’da canlı yayın yapmak için pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok, sadece bir web kamerası ve bir mikrofona ihtiyacınız var.
  • YouTube, canlı yayını birkaç tıklama kadar kolay hale getirdi, oyun oynamadığınız sürece ek bir yazılıma gerek yok.
  • İnternet, ses ve görüntünün düzgün çalıştığından emin olmak için her zaman canlı yayınınızın bir test çalışmasını yapın.
  • Canlı yayınınızı tanıtmak için içerik oluşturun ve topluluklara ulaşın.

YORUMLAR