YouTube SEO: Video İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

YouTube’da popülerlik kazanmak sizin için bir gizemse, o zaman doğru yerdesiniz! En başarılı YouTube kanallarının ve popüler videoların sahip olduğu milyonlarca görüntülenmeye kıskanç bir gözle bakarken, bu iyi şansı kanalın zaten kurulmuş olmasına ve haksız bir avantaja sahip olmasına bağlamak kolaydır. Ancak unutmayın, her bir YouTube kanalı 0 görüntüleme ve 0 abone ile başladı. Peki bir video milyonlarca görüntülenirken, aynı konuyla ilgili başka bir video ancak on kişiye ulaşabiliyor? Cevap zor veya gizemli değil. Cevap YouTube SEO ile olmaktadır. İnsanların YouTube içeriğinizi görmesini istiyorsanız, videolarınızı keşfedilecek şekilde optimize etmeniz gerekir. İyi haberlerle karşınızdayız: YouTube’da daha üst sıralarda yer almak mümkün! Sadece nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu yazıda nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

YouTube Videoları Nasıl Hızlı Sıralanır?

Odak Anahtar Kelimeniz Olsun

YouTube SEO ipuçlarımızdan ilki tamamen anahtar kelimelerle ilgili. Videolarınızı YouTube’da zaten yayınlamış olsanız da, henüz kayda bile basmamış olsanız da, her videoyu temel almak için alakalı bir anahtar kelimeyi hedeflemek YouTube SEO çabalarınıza gerçekten yardımcı olacaktır. Tüm arama motorları gibi YouTube da kullanıcıların arama terimlerini en alakalı ve en kaliteli sonuçlarla eşleştirerek çalışır. Eski YouTube videolarını canlandırıyorsanız, onları yeniden izleyin ve ana konuyu belirlemeye çalışın. Kendinize sorun: Bu videonun odak noktası nedir? Anahtar kelime nedir?

Gelecekteki videolar için, başlamadan önce alakalı anahtar kelimeler seçerseniz daha kolay olur. Bu şekilde, kullanılacak en popüler arama terimlerini bulmanıza yardımcı olması için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanabilirsiniz. Bu, kanalınızdaki içeriği tasarlamanıza yardımcı olabilir. Popüler anahtar kelime araştırma araçları şunları içerir: Ahrefs, SEMrush, Keywords Everywhere ve KeywordTool.io. Hepsi benzer şekilde çalışır, ancak anahtar kelime araştırmasında yeniyseniz KeywordTool.io. en ‘acemi’ dostudur.

Önerilen İçerik :   YouTube Yapay Zeka Teknolojileri ile Nasıl Entegre Edilebilir?
YouTube SEO: Video İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
YouTube SEO: Video İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Video Başlığını Optimize Edin

Anahtar kelimenizi aldıktan sonra, YouTube sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olmak için videonuzu farklı şekillerde optimize etmek için kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yollarından biri, anahtar kelimeyi video başlığınıza dahil etmektir. Ancak, YouTube’a her dakika yüklenen 400 saatlik video ile(!), tek başına bir anahtar kelime size büyük bir YouTube SEO artışı sağlamak için yeterli olmayacaktır. Video başlığınızın ilgi çekici olması gerekir. YouTube kullanıcılarına “Beni tıklayın!” diyen bir mesaj göndermesi gerekir.

Video Açıklamasını Optimize Edin

Başlığınızı optimize etmenin yanı sıra video açıklamanızı da optimize etmeniz gerekir. Şimdi, başlığınız esas olarak potansiyel izleyicilerin dikkatini çekmek için olsa da, açıklamanızla biraz daha derinlemesine olabilirsiniz.

YouTube, açıklamanızın ilk 125 karakterini görüntüler, ancak bunun yaklaşık iki katını yazmak iyi bir fikirdir – mümkünse 250 kelimeyi hedefleyin. YouTube ayrıca en önemli anahtar kelimeleri video açıklamanızın başına koymanızı önerir. Elbette, her şey algoritma ile ilgili değil. İzleyicileriniz de bunu okuyacak, bu nedenle onların katılımını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Yalnızca robotlar için yazmak asla iyi bir fikir değildir! Video açıklamalarınızı yazarken hatırlamanız gereken birkaç şey var:

  • Mümkünse hedef anahtar kelime(ler)inizi eklemeyi unutmayın.
  • Benzersiz bir şey yazdığınızdan emin olun. Web sitenizden veya başka bir yerden bazı metinleri kopyalayıp yapıştırmayın
  • Görüntüleyenleri sitenize yönlendirmek için web sitenizin URL’sini ekleyin

Çalma Listeleri Oluşturun

Oynatma listeleri, otomatik olarak oynatıldıkları için kanalınızın genel izlenme süresini artırmanın harika bir yoludur. Yani bir izleyici sadece bir video izlemek yerine diğer videolarınızdan beş veya altısını izleyebilir! Tekrar: izlenme süresi YouTube SEO için gerçekten önemlidir.

YORUMLAR