YouTube Yapay Zeka Teknolojileri ile Nasıl Entegre Edilebilir?

YouTube, tüm modern dünyanın meskenidir; tüm bir izleyici kitlesinin hikayelerini, anılarını, etkinliklerini ve verilerini barındırır, onların hem eğlence hem de motivasyon kaynağıdır. Platform hem gerçeklikten bir kaçış hem de aynı zamanda gerçekliğe dalma işlevi görüyor. Bir ay içinde YouTube platformunda oturum açan bir milyardan fazla kullanıcının her gün bir milyar saatten fazla videoya göz atması ve yayınlamasıyla, platformda günlük olarak tüm bir kaos ve etkinlik evreni gerçekleştiriliyor. Muazzam düzeyde kullanıcı, yüklenen içerik ve ilgi çekici faaliyetlerle donatılmış olan Yapay Zeka, platformun süreçlerini ve faaliyetlerini yumuşatması ve platformlarını geliştirme çabalarında onlara yardımcı olması için son derece faydalı bir silah haline geliyor. Özellikle COVID19’un başlaması, YouTube’un Yapay Zekaya olan güvenini büyük ölçüde artırdı ve platform personeli güvenlik amacıyla evlerinden çalışmakla sınırlandırıldı.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

YouTube Tarafından Yapay Zeka Uygulaması

Aşağıda, YouTube platformunun günümüzde yapay zekayı benimsediği birkaç yol bulunmaktadır:

Sahte Haberlerle Başa Çıkmak

Son yıllarda YouTube ve Facebook ve Twitter gibi diğer çeşitli sosyal medya platformları sahte haber ve yanlış bilgilerle mücadele etmeye çalışıyor. Sadece sahte içeriği işaretleyen birçok sosyal medya sitesinin aksine, YouTube bu tür saldırgan içeriği engellemek amacıyla yapay zekayı benimsiyor.

COVID19 salgınının ilk günlerinde YouTube, platformlarından yaklaşık 11 milyon videodan kurtulmak amacıyla yapay zekaya yöneldi. Platformun en son Topluluk Kuralları Uygulama Raporu’na göre, bu, tek bir çeyrekte, yani 2020’nin ikinci çeyreğinde engelleyebildiği maksimum video sayısıdır. Platformun 2. çeyrekte kurtulduğu 11,4 milyon videonun yaklaşık 10,8 milyonu yapay zeka moderatörlerinin çabalarıyla işaretlendi. Dolayısıyla otomatik sistemler, YouTube’un politikalarına göre zararlı olarak sınıflandırılan herhangi bir içeriği ortadan kaldırmak için etkili bir silah olarak hizmet ettiğini kanıtlamıştır.

Önerilen İçerik :   YouTube Monetizasyonu: Gelir Elde Etmek İçin Ne Yapılmalı?
YouTube Yapay Zeka Teknolojileri ile Nasıl Entegre Edilebilir?
YouTube Yapay Zeka Teknolojileri ile Nasıl Entegre Edilebilir?

Uygun Olmayan İçeriği Otomatik Olarak Engelleyin

Hükümet, ajanslar ve markalar nezdinde karşılaşılan baskı ve onaylamama, YouTube’un uygunsuz ve rahatsız edici içerikle mücadeledeki azmini yönlendiren başlıca faktörlerden biridir. Reklamların iğrenç içerikle birlikte görünmesi durumunda karşılaşılan tepki. Bunun bir örneği, reklamların platformun terörizm ve ırkçılık propagandası yapan videolarının yanında gösterilmeye başlaması ve bunun da Havas UK ve diğer markaların reklam dolarlarını çekmesine yol açmasıdır. Buna yanıt olarak YouTube, gelişmiş makine öğreniminden yararlandı ve reklam ortakları için şeffaflık sağlamaya yardımcı olmak için üçüncü taraf kuruluşlarla işbirliği yaptı.

Platformun algoritmaları çoğu zaman kusursuz veya tamamen doğru olmasa da, içeriği insanların manuel olarak yapabileceğinden daha hızlı inceliyor ve gözden geçiriyorlar. Yine de haber değeri taşıyan içeriklerin “şiddet içeren aşırıcılık” olarak etiketlenerek kaldırıldığı birkaç vaka da olmuştur. Google’ın ihlal içeren içerikleri ele almak için yapay zeka ile birlikte çalışmak üzere tam zamanlı insan uzmanlar istihdam etmesinin nedeni büyük ölçüde budur.

Videolarda Yeni Efektler

Video arka planlarını değiştirme işlemi her zaman başarılabilirdi, ancak eskiden karmaşık ve yavaş bir süreçti. Google’ın yapay zeka araştırmacıları, herhangi bir özel ekipman gerektirmeden videolardaki arka planları değiştirmek amacıyla bir sinir ağını eğitti. Bu algoritma, dikkatli bir şekilde etiketlenmiş görüntülerle eğitildi, bu da kalıpları özümsemesini sağlayarak videoya ayak uydurabilen hızlı bir sistemle sonuçlandı.

Yaş Sınırlamalarını Uygulayın

YouTube kısa bir süre önce, gençlerin olgun bir izleyici kitlesi için oluşturulmuş videoları izlememelerini sağlamak için gelişmiş bir yapay zekayı benimseme planını açıkladı. Şu ana kadar platform, içerik oluşturucularından videolarını yaş kısıtlamalarıyla işaretlemelerini istemiş ve yalnızca aşırı durumlarda videoları işaretlemek için algoritmayı benimsemeye başvurmuştu. Şimdi platform, belirli yaş grupları için neyin uygun olacağına odaklanmak için aynı şekilde bir makine öğrenimi algoritması benimsemeyi planlıyor.

Önerilen İçerik :   YouTube SEO: Video İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Halihazırda platform, 13 yaş altı grubu için bir çocuk uygulaması içerirken, platformun işaretli içeriği, platformunda bulunan aşırılık yanlısı içeriği içeren yaş kapılarıyla donatılmıştır. Platform, 2017 yılında bu tür içeriklerden kurtulmak için bir makine öğrenimi teknolojisi sunmuştu. Platform şimdi de yalnızca olgun izleyiciler için uygun olduğu düşünülen videoları belirlemek için benzer bir teknolojiyi benimsemeyi planlıyor.

YORUMLAR