Marş Motoru Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Marş motorunuz, motorunuzun çalıştırılmasında önemli bir rol oynar. Anahtarı marş konumuna çevirdiğinizde, solenoid araç aküsü ile marş motoru arasındaki elektrik bağlantısını tamamlar. Pinyon çarkı ileri itilerek motor volanının halka dişlisine takılır, bu da yanma işleminin başlayabilmesi için krank milini döndürür. Motor döndüğünde, kontak anahtarının bir geri dönüş yayı vardır, böylece anahtar bırakıldığında geri döner ve marş motorunu kapatır. Pinyon çarkı da volandan ayrılmak için geri çekilir, bu da olası hasarları önlemeye yardımcı olur.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Marş Motoru Nerededir?

Marş motorunun yeri değişir ancak çoğu durumda motorun şanzımanla birleştiği yerde bulunur, ancak bazı durumlarda şanzımanın içinde veya diğer motor bileşenlerinin altında gizlidir.

Marş Motorunun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Marş motorları genellikle oldukça güvenilirdir ve genellikle aracın kullanım ömrü boyunca dayanır. Ancak, arızalı bir marş motoru ile karşılaşacak kadar şanssızsanız, dikkat etmeniz gereken bazı yaygın belirtileri aşağıda bulabilirsiniz.

Marş Motoru Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Marş Motoru Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır?
  1. Elektrik Dumanları (Motor Dumanları)

Elektrik sisteminde bir sorun varsa veya marş motoru arızalıysa, aşırı ısınabilir ve bu da marş motorundan duman çıkmasına neden olabilir.

  1. Aracınız Çalıştırılırken Ses Çıkarıyor

Aracınızı çalıştırırken motordan garip sesler geldiğini mi fark ettiniz? Bunun nedeni gevşek bir marş motoru veya pinyon dişlisi ya da volan üzerindeki hasarlı dişler olabilir; bu da dişlilerin gerektiği gibi devreye girip çıkamadıkları anlamına gelir.

  1. Marş Motoru Kapanmıyor

Marş motorunun bozuk olduğunun bir başka göstergesi de motor çalışır durumda olsa bile marş motorunun durmamasıdır.

Sürekli çalışan bir marş motoru, kontak kilit silindirindeki sıkışmadan arızalı bir solenoide kadar çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Sorunun kaynağına inmek için bir profesyonelin daha fazla araştırma yapmasına değer.

  1. Marş Motorunda Yağ

Yağlı bir marş motoru genellikle motordan gelen yavaş bir yağ sızıntısının sonucu olabilir. Bu durum eski araçlar arasında oldukça yaygındır ve genellikle ısı, yaş ve kilometre kombinasyonundan kaynaklanır.

Önerilen İçerik :   Sektör Lideri Çağrı Merkezi Yazılımı: Taa Call Solution

Aracınız park halindeyken yağ sızıntılarına karşı gözlerinizi dört açın. Yağ marş motorunu doyurmadan ve tamir edilemeyecek hasara yol açmadan önce bu sızıntıları erken yakalamak her zaman en iyisidir.

  1. Ses

Arabanızın aküsü doluysa, motorunuzu çalıştırmaya gittiğinizde bazı sesleri duyarsınız ve motor marş basmaz. Tekrar denersiniz, sonunda motor dönmeden önce birkaç tık sesi daha duyarsınız. Bu tıklama sesi marş motorunuzun ömrünü tamamlamak üzere olduğunun ve kontrol edilmesi gerektiğinin ana işaretidir. Sonunda birkaç tıklama çok sayıda tıklamaya dönüşecek ve hiç çalışmayacaktır.

Marş Motoru Nasıl Test Edilir?

Marş motoru sorunlarınızı tespit etmek için kendi kendinize yapabileceğiniz birkaç test olsa da, hiçbir şey profesyonel bir teşhisin yerini tutamaz. Motorunuzu tekrar çalışır hale getirmenize yardımcı olması için servis merkezinizle iletişime geçmeye değer.

Kendi başınıza yapabileceğiniz en kolay testler, elektrik sistemini kontrol etmek ve marş motoru kablolarını incelemektir. Kaputu açıp akü kutup başlarında korozyon veya kir olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Akü temiz görünüyorsa, marş motoruna güç sağlamak için aküde yeterli enerji olup olmadığını görmek üzere voltajı test etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz.

Akü çalışır durumdaysa, kabloların doğru bağlandığından emin olmak için solenoidi kontrol edin. Solenoid, genellikle marş motorunun üst kısmına takılan daha küçük silindirdir. Son olarak, elektrik akımının solenoide ve solenoid çıkışına gidip gitmediğini kontrol etmek için bir devre test cihazı kullanın.

YORUMLAR