İkonik Ne Demektir? İkon Nedir? İkonik Eser Nedir? İkonik Yapı Nedir?

İkonik ne demek? İkonik, kelime anlamı olarak simgesel demektir. Bir müzik türünün, bir kıyafetin, bir yaşam tarzının hatta bir insanın belli bir konuda simge haline gelmesi demektir. İkonlaşmış, bir türün/dönemin simgesi hatta geleneği haline gelmiş anlamına gelir. Zaten ikon kelimesinin Türkçe karşılığı da simge demektir. Örneğin, 1990’larda hippilerin dönemin bir ikonu haline gelmesi. Yani 90’lar denince akla ilk gelenlerden biri olmaları. İkonik terimini özetlemek gerekirse belli bir konuda akla ilk gelen yapı, eser yada kişiler demektir.

İkonik Eser Nedir? 

Bir sanat dalı yada bir dönemden bahsedilince, o döneme ait yada o sanat dalına ait akla ilk gelen eserlere ikonik eser denmektedir. Örneğin Gotik mimari denince aklımıza ilk olarak Natre Dame Kilisesi gelmektedir. Bu da o eseri ikonik eser yapmaktadır. Yada klasik müzik denince Mozart’ın 9. senfonisi ikonik eserdir. Beethoven’ın Ay Işığı Sonatı yada yine Mozart’ın Türk Marşı gibi. 

İkonik Yapı Nedir?

İkonik eserin mimari olarak karşılığı diyebiliriz. Osmanlı döneminin ikonik yapısı denince aklımıza Selimiye, Sultan Ahmed camileri yada Topkapı veya Dolmabahçe sarayı gelmektedir, dolayısıyla bunlar Osmanlı klasik ve modern döneminin ikonik yapılarıdır. O dönemi simgelemektedirler.

Bizans dönemi ikonik yapısı ise Ayasofya’dır. Orta Çağ ikonik yapıları Avrupa’da şatolar, büyük kiliseler, Roma döneminde ise su kemerleri, bazı kaleler sayılabilir. Aşağıda birkaç dönemlerine göre ikonik yapıları sıraladık. Size bu konu hakkında daha iyi fikir verebilir.

 

Osmanlı Dönemi İkonik Yapıları

[ngg src=”galleries” ids=”2″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]Roma Dönemi İkonik Yapıları

[ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]Avrupa Başkentlerinin İkonik Binaları; sırasıyla Pisa Kulesi, London Kulesi ve Eyfel Kulesi.

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″] 

Özetlemek gerekirse, ikon, kelime anlamı olarak simge demektir. Bir ülkeyi, şehri, toplumu, bir dönemi, bir geleneği yada bir kültürü simgeleyen şeylere ikon adı verilir. Brad Pitt’in Holywood sinemasını simgelemesi onu Holywood ikonlarından biri yapmıştır. Yada Michael Jackson’un pop müziği simgelemesi onun Pop ikonu yapmıştır. Messi ve Ronaldo’nun, futbol ikonları olması da örnek gösterilebilir.

Önerilen İçerik :   Kuşakların İsimleri, Yılları ve Genel Özellikleri: Baby Boomer, X, Y ve Z

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir