İzin Almadan Ses ve Görüntü Kaydı Almak Suç Mu?

Bir kişinin, özellikle de mahremiyet konusunda makul beklentileri yoksa, görünür ve işitilebilir durumdaysa, bir kişinin rızası olmadan halka açık bir yerde kaydedilmesi yasa dışı değildir. Ancak banyo veya soyunma odası gibi özel bir ortamda birinin bilgisi olmadan kayıt yapılması yasa dışıdır.

Toplum içine çıktığınızda mutlaka birileri sizin izniniz olmadan sizi kayda alacaktır. Ofis binaları, alışveriş merkezleri ve stadyumların hepsinde güvenlik kameraları vardır. Kaldırımlarda yürürken panoramik video çeken turistler görüyorsunuz. Haber ekipleri, vlogger’lar veya ebeveynler, çocuklarının parkta doğum günü partilerini çekerken sizi yakalayabilir. Birinin rızası olmadan video kaydı yapmak yasa dışı mı? Popüler kayıt durumları ve yasaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Halka Açık Yerlerde Yüz Kaydı

Herkesin içinde birinin yüzünü kaydediyorsanız, yabancıların yüzlerini bulanıklaştırmanız ve sesi kaldırmanız gerekir. Bir dergide veya gazetede insanların yüzlerini çoğaltmak istiyorsanız, önce yazılı olarak izinlerini alın. Bu bir ünlü veya başkansa, onlar zaten tanınmış kişilerdir, bu yüzden onları karalamadığınız veya onlar hakkında yalan söylemediğiniz sürece resimlerini çoğaltabilirsiniz. Başkan ve ailesi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Ünlüler sizi kolayca dava edebilir.

Kendi Evinizdeki Birini Kaydetme

Kendi evinizdeki birini bilmeden gizli kamera ile kaydedebilirsiniz. Birçok yasa artık ebeveynlerin dadıları kaydetmesine izin veriyor. Aile üyeleri, bakım alırken güvende olduklarından emin olmak için sevdikleri yaşlıların bakıcılarını da kaydedebilir. Bu nedenle, iş yeri evden uzakta olan ebeveynler ve veliler giderek daha fazla dadı kameralarına yöneliyor. Yasalara uyduğunuzdan emin olmak için, evinize yerleştirmeden önce gizli kameraları ve dadı kameralarını araştırmak iyi bir fikirdir. Kameranızı belirli şekillerde kullanmayı planlıyorsanız, bir avukat tavsiyesi de almak isteyebilirsiniz.

Ses ve video kaydı arasındaki fark, bir kişinin halka açık bir şekilde kaydedilmesi, akılda tutulması gereken çok önemli bir ayrımdır. Ses gözetimi, bu makalede daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz çok daha sert kısıtlamalara tabidir. Makul gizlilik beklentileri olan alanlarda gizli kamera videoları kaydetmek yasa dışıdır. Denek sizinle birlikte yaşıyorsa – örneğin yatılı bir dadı – buna banyolar ve yatak odaları dahil olabilir.

Önerilen İçerik :   Papua Yeni Gine Hakkında Her Şey - Papua Yeni Gine İklimi, Nüfusu, Para Birimi, Ekonomisi
İzin Almadan Ses ve Görüntü Kaydı Almak Suç Mu?
İzin Almadan Ses ve Görüntü Kaydı Almak Suç Mu?

Özel Alanlarda Çekim

Peki özel alanlarda bir kişinin kayıt altına alınması yasaya aykırı mı? Halka açık bir yerde veya özel mülkteyken izin alarak hem video hem de ses kaydı yapabilirsiniz. Buna restoranlar, otoparklar, süpermarketler, kiliseler ve ticari/iş amaçlı olan diğer yerler dahildir. Burada, kayıttan önce sahibiyle konuşmanız ve geçiş izni istemeniz gerekir. İzin istemedikçe ve “yeteneğiniz” kabul etmedikçe, bu alanlardaki yüzleri bulanıklaştırmak muhtemelen en iyisidir.

Mülk sahipleri için ses kaydını yasaklayan herhangi bir yasası yoktur, ancak birçok işletme özel mülkte bunu reddedebilir. Her zaman “birini kaydetmek için izne ihtiyacınız var mı?” diye sorun. Ancak Airbnb gibi şirketler, kısa süreli kiralama sahiplerinin mülke güvenlik kamerası ve bebek telsizi gibi kayıt cihazları yerleştirmesine izin veriyor. Gadget’lar çevrimdışı olsa bile, emlak listelemesinde bundan önceden bahsedilmesi gerekir. Yatak odaları ve banyolar gibi özel alanlarda kayıt cihazları bulunamaz.

Polis ve Diğer Kolluk Kuvvetlerinin Filme Alınması

Kolluk kuvvetleri kamu malı üzerinde tutuklama yaptıklarında – sizden kaydı durdurmanızı isteseler bile – onları kaydedebilirsiniz. Polis memurlarının telefonunuzu veya kameranızı alamayacağını veya kayıtlarınızı onlara göstermenizi isteyemeyeceğini söylüyor. Ayrıca, mahkeme kararı olmadan ses veya videoları silmenizi talep edemezler. Yargı yetkisine bağlı olarak kolluk kuvvetlerine müdahale ederseniz, başınız belaya girebilir.

İş Yerindeki Birini Kaydetmek

İşyerinde bir konuşmanın kaydedilmesi yasa dışı değildir. Bu tür davranışlarda bulunan çalışanlar disiplin prosedürleriyle veya işten çıkarılmayla karşı karşıya kalabilir. Çalışanlar, kayıt sırasında hazır bulunmaları halinde, bir mahkeme davasında yaptıkları bir kaydı delil olarak kullanabilirler. Geçmiş davalarda oluşturulan genel bir kural, kaydın kabul edilebilir olması için çalışanın hazır bulunmasının gerekli olduğunu belirtir. Bu nedenle, bir çalışan odadan çıktıktan sonra gizli bir kayıt cihazını arkasında bırakırsa, kayıt muhtemelen delil olarak kabul edilmeyecektir.

Önerilen İçerik :   İkonik Ne Demektir? İkon Nedir? İkonik Eser Nedir? İkonik Yapı Nedir?

Bu zor ve hızlı bir kural değildir ve yeni vakaların farklı sonuçları olabilir. Mahkemeler, çalışanlarını işyerinde gizlice kaydeden işverenler hakkında son derece karamsar bir görüşe sahip olabilir. Bir çalışanı işten çıkarmadan veya tehdit etmeden önce resmi disiplin prosedürlerini araştırın ve uygulayın.

YORUMLAR