Kuşakların İsimleri, Yılları ve Genel Özellikleri: Baby Boomer, X, Y ve Z

Herkes yaşam tarzından, alışkanlıklardan, tercihlerden ve bu nesilleri bir araya getirmenin yolundan bahsediyor. Modern dünyada şu anda yaşayan 6 kuşakların isimleri vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kuşakların İsimleri

En Büyük Nesil Kimdir?

1901 – 1924 arasında doğanlar, yetişkinliklerinde Büyük Buhran ve 2. Onlar bizim büyük dedelerimiz, buzdolabı, elektrik ve klima gibi modern kolaylıklar olmadan büyüyorlar. Onlar uçaksız, radyosuz ve televizyonsuz bir hayatı hatırlayan nesildir.

Sessiz Nesil Kimdir?

1924 – 1945 yılları arasında doğan, savaş sonrası mutluluk döneminde olgunlaşan, İnşaatçılar veya Maturistler olarak da bilinir. Caz, Swing, Frank Sinatra, Rüzgar Gibi Geçti ve Mickey Mouse nesli. Pre-feminizmden, evde kalan annelerden ve ömür boyu bir işe bağlılık sözü veren erkeklerden bahsediyoruz. Bu süre zarfında büyüyen çocuklar çok çalıştılar ve sessiz kaldılar. Çocukların görülmesi ve duyulmaması gerektiği yaygın olarak anlaşıldı.

Martin Luther King, Jr., Malcolm X ve Robert F. Kennedy gibi pek çok sivil haklar lideri veya Andy Warhol, Clint Eastwood, Bob Dylan, John Lennon, Ray Charles, Jimi Hendrix gibi sanatçılar varken, “Sessizler” kendi amaçlarına odaklandılar. Aktivizmden ziyade kariyerleri vardı ve insanlar büyük ölçüde sosyal normlara uymaya teşvik edildi.

Baby Boomers Kimdir?

1946 ile 1964 yılları arasında doğdular. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, bu kuşağa takma adını veren bir ‘bebek patlaması’ yaşandı. Onlar en büyük grup ve tüm nesillerin en büyük zenginliğine sahipler. Baby boomers sağlık, zenginlik ve yaşam kalitesine önem verir.

Hâlâ çok çalışkanlar ve yeni deneyimlere nispeten açıklar. Uzun bir süre daha buralarda olacaklar, bu yüzden belki de onların büyük deneyimlerinden ve anlayışlarından yararlanmak daha iyidir. Baby Boomers, dünyanın en zengin adamı ve en hayırseverlerinden biri olan Bill Gates gibi.

Önerilen İçerik :   Papua Yeni Gine Hakkında Her Şey - Papua Yeni Gine İklimi, Nüfusu, Para Birimi, Ekonomisi

Kuşakların

Y Kuşağı Kimlerdir?

Y kuşağı (veya Y kuşağı) artık iş yerindeki en büyük grup haline geldi. Medya ve teknoloji ile büyüdüler. 1981 ve 1996 yılları arasında doğdular. En ünlü kişi Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg’dir. Diğer nesillere göre işlerinde anlam ararlar, fark yaratmaya önem verirler. Yeni bilgi ve beceriler öğrenmeyi, hayallerini gerçekleştirebilecek pozitif insanlarla ve şirketlerle çalışmayı umuyorlardı. Yaşlılara, aynı yaştaki önceki iki neslin güvendiğinden daha fazla güveniyorlar.

X Kuşağı Kimlerdir?

Bazen Kayıp veya Unutulmuş Nesil olarak adlandırılır. Jennifer Lopez gibi savaştan sonra Avrupa’nın yeniden inşası sırasında 1965 ve 1980 yılları arasında doğanları içerir. Gen X, İnternet’ten önce büyüyor. Yaşam dengesi aramayı önemserler. X kuşağı anti, meşgul ve alaycıdır. Her istediklerini elde edebileceklerine inanmaları öğretildi. X kuşağına genellikle MTV Kuşağı denir. Müzik videoları, yeni dalga müziği, elektronik, glam rock, heavy metal, punk, grunge ve hip hop’un ortaya çıkışını yaşadılar. Nirvana, U2, Madonna, yırtık kot pantolon, Friends, Beverly Hills 90210, PC neslidir.

Z Kuşağı Kimdir?

Hiç kimse y neslinin ne zaman duracağı ve Gen Z’nin ne zaman başlayacağı konusunda tam olarak anlaşamaz. Dijital Gençler adını verdiler, 1997 ile 2017 arasında doğdular. Tüm nesillerden daha benciller. Birçok, sürekli değişen alt kültüre sahip çok çeşitli bir nesildir. Z kuşağı, işyerinde varlıklarını duyuruyor ve kuruluşlar ve liderler onları görmezden gelemezler. Ebeveynleri (X Kuşağı) onlarla nasıl yaşayacaklarını en iyi bilir. Küresel olarak odaklanmış, görsel olarak ilgili, eğitimsel olarak dönüştürülmüş, sosyal olarak tanımlanmış. Google Glass, nano bilgi işlem, 3 boyutlu baskı, sürücüsüz arabaları deneyecek olan nesildir. Tamamen BT’ye bağımlı oldukları için “Teknokolikler” olarak anılırlar.

YORUMLAR