Geleceğin Mesleği Yazılımcılık – Yazılım Nasıl Öğrenilir? Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Bilgisayarların tüm dünyada yaygınlaşması ve dijital ticaretin giderek artmasıyla, yazılımcılık yani bilgisayar programcılığı mesleği en gözde mesleklerden birisi haline geldi. Şuanda, yeni mezun ortalama bir yazılım mühendisi, Silikon Vadisi’nde aylık 8 bin dolar civarı maaşlarla işe başlıyor. Ülkemizde maalesef durum bu kadar iyi değil. Yeni mezun yazılım mühendisi, Türkiye’de ortalama bir firmada 4 bin lira civarı maaşlardan iş bulabiliyor. Biraz daha tecrübeli ise 5-6 bin lira civarı maaşlara çalışabiliyor. Daha ufak çaplı firmalarda maaşlar çok daha düşük.

Fakat yazılımcıların tek şansı bir firmaya girip çalışmak değil. Bu da yazılım mesleğini çekici yapan en önemli unsurlardan birisi. Bilgisayar başında, evinizde oturarak, dünyanın öteki ucundaki kişilere iş teslim ederek, yazılım projeleri yaparak kazanacağınız paranın bir sınırı yok. Tek proje için on bin dolar bile alabilirsiniz. Tek bir firmaya girip orada maaşa talim etmek zorunda değilsiniz.

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Öncelikle hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Web siteleri mi tasarlamak istiyorsunuz yoksa mobil uygulamalar mı? Buna karar vermenize yardımcı olacak pek çok kaynak var. Günümüzde giderek mobil hale gelen bir dünyada, mobil uygulama alanında ilerlemek elbette daha mantıklı ve kazançlı olacaktır.

Android uygulamalar geliştirmek için Java dilini bilmeniz gerekiyor. Bu ve bunun gibi bilgisayar dillerini öğrenmeniz için binlerce kaynak mevcut. Türkçe olarak Youtube’da arama yaparsanız çok kaliteli ve detaylı eğitimlere ücretsiz erişebilirsiniz. Udemy’de de ufak bir fiyata alabileceğiniz eğitimler mevcut. Bu eğitimleri alıp programlamayı öğrendikten sonra yapacaklarınız sizin hayal gücünüze ve azminize kalmış durumda.

Web siteleri tasarlamak istiyorsanız Html, Css, Javascript ve Php dilleri başta geliyor. Bu teknolojileri iyi düzeyde biliyorsanız web siteleri için temalar tasarlayarak Envato gibi sitelere koyabilir ve satış başına para kazanabilirsiniz. Bu sitede satış yaparak birkaç milyon dolar ciro yapan pek çok ürün mevcut.

Önerilen İçerik :   Almanya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Nerede çalıştığına veya ne iş yaptığına bağlı olarak değişmektedir yazılımcıların kazançları. Silikon vadisinde ortalama bir yazılımcı maaşı 80-85 bin dolardır(yıllık). Orta tecrübede yazılımcılar ise 110 bin dolar civarı kazanırlar. Avrupa’da ise maaşlar daha düşüktür, yıllık 55-60 bin Euro civarıdır başlangıç yazılımcı maaşları

Freelancer çalışanların gelirleri ise tamamen kendi azimlerine ve biraz da şanslarına bağlıdır. Aylık 100 bin dolar da kazanabilirsiniz, 100 dolar da. Freelancer iş kovalamak ve bulmak oldukça zordur. Ancak zaman içerisinde piyasada isim yaptıktan sonra, siz iş kovalamadan işler size gelmeye başlayacaktır. İlk 6 ayınız oldukça sıkıntılı geçebilir, fakat bu süreçte pes etmez ve gelen işleri kaliteli şekilde yapıp müşteri memnuniyeti yaratırsanız müşteriler size gelmeye başlayacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir