Papua Yeni Gine Hakkında Her Şey – Papua Yeni Gine İklimi, Nüfusu, Para Birimi, Ekonomisi

Papua Yeni Gine, Okyanusya kıtasında yer alan, birkaç büyük ada ve binlerce ufak adadan oluşan bir bağımsız ülkedir. En yakın komşuları Avustralya, Yeni Zelanda ve Filipinler gibi Okyanusya ülkeleridir.

Başkenti Port Moresby olan Papua Yeni Gine’nin nüfusu 8,9 milyondur. Yüz ölçümü toplamda 462.000km2’dir, yani Türkiye’nin yarısından biraz büyüktür. Papua Yeni Gine’nin bayrağı siyah ve kırmızı zeminlerin birleşiminden oluşan oldukça dikkat çekici bir bayraktır.

papua yeni gine hakkında bilgiler

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Papua Yeni Gine’nin İklimi

Papua Yeni Gine, ekvator çizgisine oldukça yakın bir noktada yer almaktadır. Bu nedenle yılın her iki döneminde de sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Özellikle ada ülkesi olması sebebiyle yaz aylarında oldukça nemli geçen Papua Yeni Gine iklimi, kış aylarında biraz daha düşük nem oranına sahiptir, çünkü yağmurların başlamasıyla nem oranları az da olsa düşmektedir.

Ülkenin dini Hristiyanlık‘tır. Çoğunluğu Katolik ve Protestanlar oluştursa da Yeni Gine’nin yerel dinlerine inanan ufak bir nüfus da halen mevcuttur. Ülkede az da olsa yerel halk olan Huliler yaşamaktadır. Bunlar modern hayata adapte olmakta zorluk çekmektedir. Çoğu halen ormanlarda ve ufak adalarda kabileler halinde yaşarlar.

Papua Yeni Gine Kimin Sömürgesi?

Papua bir İngiltere sömürgesiydi. Halen de İngiliz Milletler Cemiyeti’ne üye bir ülkedir. Ancak bağımsız durumdadır. Parlamenter sistemle yönetilmektedir. Ülkede her dört yılda bir seçim yapılır. Devlet başkanı resmi olarak Kraliçe Elizabeth sayılmaktadır.

Papua Yeni Gine Ekonomisi

Ülke ekonomisi çok büyük oranda tarıma dayanır. İnsanlar adada yetiştirebildikleri kadar tahıl ve ilave olarak çeşitli yerel sebze ve meyveler yetiştirirler. Yeşil alanın az olmasından dolayı hayvancılık kısıtlıdır, ancak kümes hayvanları ve az da olsa küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir.

Önerilen İçerik :   Wordpress Sosyal Medya Eklentisi, Sosyal Medya Oto Paylaşım Eklentisi

Nüfusun %50’sinden fazlası kırsal kesimde yaşar ve tarımla uğraşır. %10 kadarı sanayi ve ticarette, geri kalanı hizmet sektöründe yer almaktadır. Altın, Papua’nın en önemli madenidir. Papua Yeni Gine’de madenler sorusuna verilecek cevap ise altın, gümüş ve bakırdır. En önemli ihraç ürünleri de bunlardır.

Papua Yeni Gine’de Kina adı verilen bir para birimi kullanılmaktadır.

papua yeni gine hakkında bilgiler

 

Papua Yeni Gine’nin Dili

Ülkede toplam 851 farklı dil konuşulmaktadır. Ufak adalarda neredeyse tamamen farklı diller konuşulur. Ülkenin resmi dili İngilizce olsa da nüfusun çok az kısmı İngilizce konuşabilmektedir. Bu İngilizce de standart İngilizce’den çok farklı, anlaşılması zor bir hale gelmiştir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir