Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel obsesif bozukluk bazen hiperseksüalite veya cinsel bağımlılık olarak adlandırılır. Kontrol edilemeyen cinsel fantezilere, dürtülere veya davranışlara yoğun bir şekilde odaklanmaktır. Bu durum sağlığınız, işiniz, ilişkileriniz veya hayatınızın diğer bölümleri için sıkıntı ve sorunlara neden olur.

Cinsel obsesif bozukluk, yaygın olarak keyif veren farklı türde cinsel deneyimleri içerebilir. Örnekler arasında mastürbasyon, iletişim kurmak için bilgisayar kullanarak cinsel uyarılma, birden fazla cinsel partner, pornografi kullanımı veya seks için para ödeme yer alır. Ancak bu cinsel davranışlar hayatınızda önemli, sürekli bir odak noktası haline geldiğinde, kontrol edilmesi zor olduğunda, hayatınızda sorunlara neden olduğunda veya size veya başkalarına zarar verdiğinde, bu muhtemelen kompulsif cinsel davranıştır. Adı ne olursa olsun ya da davranışın tam doğası ne olursa olsun, tedavi edilmeyen cinsel obsesif bozukluk özgüveninize, ilişkilerinize, kariyerinize, sağlığınıza ve diğer insanlara zarar verebilir. Ancak tedavi ve kendi kendine yardım ile Cinsel obsesif bozukluğu yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Cinsel Obsesif Bozukluk Semptomlar

Kompulsif cinsel davranışa sahip olabileceğinize dair bazı işaretler şunlardır:

 • Tekrarlanan ve yoğun cinsel fantezileriniz, dürtüleriniz ve zamanınızın çoğunu alan ve sanki kontrolünüz dışındaymış gibi hissettiren davranışlarınız var.
 • Belirli cinsel davranışları yapmak için güdülenmiş hissediyor veya sık sık dürtü duyuyor, sonrasında gerginlikten kurtulduğunuzu hissediyor, ancak aynı zamanda suçluluk veya derin pişmanlık duyuyorsunuz.
 • Cinsel fantezilerinizi, dürtülerinizi veya davranışlarınızı azaltmayı veya kontrol etmeyi denediniz ancak başarılı olamadınız.
 • Kompulsif cinsel davranışı yalnızlık, depresyon, anksiyete veya stres gibi diğer sorunlardan kaçış olarak kullanıyorsunuz.
 • Ciddi sorunlara neden olmalarına rağmen cinsel davranışlarda bulunmaya devam ediyorsunuz. Bunlar arasında cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapma veya başkasına bulaştırma olasılığı, önemli ilişkilerin kaybı, iş yerinde sorun, mali sorunlar veya yasal sorunlar yer alabilir.
 • Sağlıklı ve istikrarlı ilişkiler kurmakta ve sürdürmekte zorlanıyorsunuz.
Önerilen İçerik :   Kişilik Envanteri Testi Nedir, Nasıl Yapılır?
Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Cinsel davranışlarınızın kontrolünü kaybettiğinizi düşünüyorsanız, özellikle de davranışlarınız siz veya diğer insanlar için sorunlara neden oluyorsa yardım isteyin. Kompulsif cinsel davranış tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir, bu nedenle bir sorunu ilk fark ettiğinizde yardım alın. Profesyonel yardım alıp almayacağınıza karar verirken kendinize şu soruyu sorun:

 • Cinsel dürtülerimi kontrol edebiliyor muyum?
 • Cinsel davranışlarımdan dolayı sıkıntı yaşıyor muyum?
 • Cinsel davranışlarım ilişkilerime zarar veriyor mu, işimi etkiliyor mu veya tutuklanmak gibi ciddi sorunlara neden oluyor mu?
 • Cinsel davranışlarımı gizlemeye çalışıyor muyum?

Cinsel obsesif bozukluk için yardım almak zor olabilir çünkü bu son derece kişisel ve özel bir konudur. Şunları yapmaya çalışın:

 • Utanç veya mahcubiyeti bir kenara bırakın ve tedavi olmanın faydalarına odaklanın.
 • Yalnız olmadığınızı unutmayın – birçok insan kompulsif cinsel davranışlarla mücadele etmektedir. Ruh sağlığı uzmanları anlayışlı olmak ve insanları yargılamamak üzere eğitilmiştir. Ancak tüm ruh sağlığı sağlayıcıları bu durumun tedavisinde deneyimli değildir. Kompulsif cinsel davranışı teşhis ve tedavi etme konusunda deneyimli bir sağlayıcı arayın.
 • Bir sağlık hizmeti veya akıl sağlığı sağlayıcısına söylediklerinizin özel olduğunu unutmayın. Ancak, kendinize veya bir başkasına zarar vereceğinizi söylerseniz, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bunu rapor etmesi gerekir. Ayrıca, bir çocuğun cinsel istismarı veya yaşlı veya engelli bir kişi gibi savunmasız birinin istismarı veya ihmali hakkında bilgi verirseniz de rapor vermeleri gerekir.

YORUMLAR