Emek Külür Bonding İşlemi

İnsanların günlük hayatta gülüş, sosyal hayat ve iletişimde olması, dişin sağlığını korumak çok önemlidir. Yine bir kişinin bulundukları sosyal hayatın içerisinde iyi bir konumda olmayı, insanlarla iyi iletişim içerisinde olması ve çevresi tarafından beğenilmeyi isterler. Bunların olabilmesi için de kendine güveni olması gerekir. 

Diş hekimi Emek Külür bakımlı olmak, insanın kendine olan sevgisini ve özgüvenini gösterir. İnsanlarla konuşmak için iç güzellikle beraber ilk izlenim için bakımlı ve iyi görünmek gerektiğini düşünüyor. Sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak kişinin ilk tanıştığı kişiye olumlu yönde dönecektir. Bonding işlemi de bu amaca hizmet eden işlemlerden yalnızca birisidir. Bu işlem sıklıkla günümüzde kullanılmaktadır. Hem pratik hem de maliyeti düşük uygulamalar arasında yer almaktadır. Yaşanan çoğu durumlarda minimum diş kaybıyla kısa süre içerisinde işlem gerçekleştirebilir. 

İnsanların diş yapısı, rengi ve boyutu farklılık göstermektedir. Sosyal medyanın da etkisiyle, çoğu insan doğal diş görünümünün aksine maksimum beyazlıkta eşit boylarda olmasını istemektedir. Bu sebepler dişe yapılan küçük işlemler ve ilavelerle beraber dişe yeni bir görünümün kazanılmasına yardımcı olur. 

Genç yaşta olan kişilerde herhangi bir çarpma veya düşme gibi durumlar yaşanabilir. Genç yaşta olan kişilerin dişlerinde kırılma durumlarında porselen uygulamasının yapılmadığı durumlarda, bonding işlemi tercih edilebilir. Hatta dişin yarısının kırılmış olması bile başarılı bir şekilde bu işlemlerle kapatılabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bonding İşlemi Nedir?

Öncelikli olarak diş yüzeyleri, asit etching adı verilen işlemle beraber kompozit malzemenin yapıştırılabilmesi adına hazırlanır. Daha sonrasında tabakalandırma yöntemiyle kompozit, yığılır ve özel ışıklarla beraber sertleştirme yapılır. Dişler istenen form ve renkte tabakalama yöntemiyle beraber oluşturulur. Bonding ya da kompozit işleminin laboratuvar ortamında yapılmasına da indirekt bonding veya kompozit onlay-inlay adı verilir. 

Önerilen İçerik :   FG Akü İstanbul'da Akü Servisleri

Yapılan tüm bu işlemler için önce dişin ölçüleri alınarak, diş kalıpları üretilir. Bu kalıplar üzerinden aynen ağızda yapılan işlemler gibi kompozit tabakalama yöntemi ile beraber diş formları bir araya getirilir. Daha sonrasında randevu sistemi ile bu kompozit tabaka, direkt olarak hastanın dişine yapıştırılır. Estetik cerrahide yaygın olarak kullanılan bonding yöntemi sayesinde, hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan mükemmel bir gülüşe sahip olunabilir. 

Bonding İşlemi Nasıl Uygulanır?

Bonding işlemi, dişlerde herhangi bir sorun veya çürük yoksa anestezi yapılmasına gerek kalmadan kısa sürede yapılır. Bu işlemler sırasında, herhangi bir ağır veya acı hissedilmez. İşlem öncesinde dişlerde aşındırmaya gerek duyulmaz. Öncelikli olarak, diş yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Bu aşamada diş hekimi, hastanın diş rengine uyumlu kompozit malzeme ile işlem yapar. Bu malzemeye gerekli olan bütün şekil verilir ve özel bir ışık yardımıyla sertleştirilir.

Sertleştirme işlemi bittikten sonra, parlaklığı diğer dişlerdeki parlaklığa göre en yakın tona ulaşana kadar cilalama yapılır. Bu yöntemle beraber, dişlere en doğru ve doğal görünüm verilmiş olur. Diğer ülkelerde ve Türkiye de birçok ünlü kişiler, bu yöntem ile muhteşem gülümsemelere sahip olmaktadır. Bembeyaz ve düzgün dişer, kısa sürede çözülmektedir.

Bonding İşlemi Hangi Dişlere Uygulanır?

Bonding işlemi, dişlerdeki minik bozukluklarını, yan dişleri, hafif yamuklukların arasındaki boşlukları kapatmak için kullanılan tekniğe bonding işlemi denir. Bonding, adından da görüldüğü üzere dişlere kompozit malzemelerle beraber ek yapılması işlemidir. Kompozit, beyaz dolgu yapılırken kullanılan malzeme çeşitleridir. Son zamanlarda, diş aralarındaki boşlukları kapatmada, hafif çarpıklıkları ve diş renklenmelerinde kompozit bonding işlemi yapılmaktadır.

Bu tedavi öncesinde diş çapraşıklık miktarını, renklenmenin derecesini, dişlerin durduğu açılar gibi farklı konular değerlendirilir. Kompozit bonding işlemi, ağızdan direkt bir şekilde yapılmaktadır. Çoğunlukla bu işlem kozmetik amaçla yapılmaktadır. Dişe daha düzgün ve güzel bir görünüm kazandırarak gülüş estetiğine katkıda bulunmaya çalışır.

Önerilen İçerik :   Yılbaşı Hediye Önerileri Nedir?

 

Mayıs 1, 2024

En İyi Kolajen

YORUMLAR