Duphaston Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Duphaston 10Mg Tablet, öncelikle kadın kısırlığını tedavi etmek için reçete edilir. Ayrıca düzensiz dönemler, adet öncesi sendromu (PMS), Ağrılı dönemler ve endometriozis gibi çeşitli adet sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir kadın hormonu olan progesteronun yapay sentetik bir ikamesidir. Kadınlık hormonuna benzer bir etkiye sahiptir. Bu bir steroid progestindir. Aktif bileşen olarak Didrogesteron içerir. Duphaston 10Mg Tablet, endometriyumun büyümesini azaltarak çalışır. İlaç, progesteron reseptörlerini aktive eder, bu da rahim hücrelerinin normal dökülmesine yardımcı olur ve sağlıklı büyümeyi destekler.

Bu ilaç, menopozdan çok önce durmuş olan adetlerin (dönemlerin) yeniden başlamasına yardımcı olur ve ayrıca olağandışı ağır dönemlerin önlenmesine yardımcı olur. Bu ilacı yalnızca belirtilen süre boyunca almalısınız. Duphaston 10Mg Tablet, disfonksiyonel rahim kanaması ve düzensiz adet döngüsü, hormon replasman tedavisi, düşük, düşük, kısırlık, adet öncesi sendrom, progesteron eksikliğine bağlı tekrarlayan düşük ve diğer birçok duruma karşı faydalıdır. Bu ilacın 18 yaşın altındaki hastalarda kullanılması önerilmez. Ayrıca hamile ve emziren kadınlara da önerilmemektedir. Arada doktora danışmadan ara verilmemesi gerektiği için hasta tedavinin tamamlanmasını sağlamalıdır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Duphaston 10 Mg Tablet Nedir?

Duphaston 10Mg Tablet sentetik bir progestojendir ve kadınlık hormonu olan progesteron ile aynı etkiye sahiptir. Kadınlarda hormon eksikliğinden kaynaklanan adet düzensizliklerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca düşük veya kürtaj riskini azaltmak için kullanılır. Normal progesteron, Duphaston 10Mg Tabletler kadar etkili seçicilik özelliğine sahip değildir. Genellikle ağızdan verilir. Duphaston Tablet, 18 yaşın altındaki hastalar tarafından tüketilmemelidir.

Duphaston 10mg Tabletin Kullanımı Nedir?

Duphaston 10Mg Tablet Dismenore, Endometriozis, Sekonder Amenore, Menstrüel Anormallikler ve Premenstrüel sendrom gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. Duphaston Tablet, kürtaj tehdidi, kürtaj ve kısırlıktan muzdarip kadınlara periyodik olarak uygulanır. Aynı zamanda, doğal veya cerrahi olarak indüklenen rahmi bozulmamış menopoza bağlı rahatsızlıkları olan kadınlar için hormon replasman tedavisinde östrojen ile birlikte kullanılır.

Önerilen İçerik :   Endodonti (Kanal Tedavisi)
Duphaston Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?
Duphaston Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Duphaston Tablet Kullanımları

 • Kadın kısırlığının tedavisi
 • Adet Sırasında Ağrı Tedavisi
 • Premenstrüel sendromun (PMS) tedavisi
 • Endometriozis Tedavisi

Duphaston 10mg Tabletin Yan Etkileri Nelerdir?

Cevap: Duphaston 10Mg Tablet mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, ishal, ağız kuruluğu, hazımsızlık, döküntü, kaşıntı ve göğüs ağrısı gibi bazı yan etkilere sahiptir.

Duphaston 10mg Tablet Emzirme İçin Güvenli Midir?

Duphaston 10Mg Tablet, kadınlık hormonunun üretilmesine yardımcı olmak için sentetik östrojen miktarını artırmaya yardımcı olur. Emzirmek için güvenli değildir ve emziren kadınlar almamalıdır. İlaç Duphaston’un anne sütüne geçip geçmediği ve bebeği etkileyip etkilemediği bilinmemektedir.

Hızlı İpuçları

 • Duphaston 10mg Tablet, çok çeşitli adet bozukluklarını tedavi etmek ve devam eden hamilelik için sağlıklı bir rahim zarını korumak için reçete edilir.
 • Tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlarda da kullanılabilir.
 • Adet dönemleri arasında kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir. Birkaç aydan uzun sürerse derhal doktorunuzu bilgilendirin.
 • Duphaston 10mg Tablet ile tedaviye başlamadan önce, planlanmış bir ameliyatınız varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Duphaston 10mg Tablet laktoz içerdiğinden laktoz intoleransınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin.
 • Duphaston 10mg Tablet ile tedaviye başlamadan önce, planlanmış bir ameliyatınız varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Duphaston 10mg Tablet laktoz içerdiğinden laktoz intoleransınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Bu yazı bilgi amaçlı paylaşılmıştır, mutlaka doktor talimatı ve kontrolünde kullanılmalıdır.

YORUMLAR