P2P Kripto Borsası Nedir?

Genellikle p2p kripto borsası olarak bilinen eşler arası borsa, kripto para piyasasındaki tüccarların üçüncü bir tarafın görünümünü ortadan kaldırarak doğrudan birbirleriyle işlem yapmalarını sağlayan yazılım tabanlı bir platformdur. Bu, güvenlik seviyelerini ve sanal işlemlerin hızını artırırken, aynı zamanda bir aracı/arabulucu ile ilişkili riski ortadan kaldırarak işlemleri daha sınırsız hale getirmiştir.

Bir p2p kripto borsasının kullanıcıları arasındaki doğrudan iletişim, masrafları hızlandırır ve azaltır. Hız, çünkü hiçbir tarafın işleme devam etmeden veya söz konusu kripto para birimini takas etmeden önce diğerinin onayını beklemesine gerek yoktur ve en iyi yanı, artık herhangi bir aracı olmadığı için maliyetlerin düşmesidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

P2P Kripto Borsası Nasıl Çalışır?

P2P kripto para borsaları, Facebook Marketplace veya Craigslist gibi diğer çevrimiçi pazarlar gibi alıcılar ve satıcılar arasında bir tür aracı olarak işlev görür. Buna benzer şekilde, alıcılar ve satıcılar ilanlara göz atabilir ve kendi kripto para birimi değişimlerini ve ticaretini yayınlayabilir.

P2P kripto borsalarını bu pazar yerlerinden ayıran şey, bir derecelendirme ve geri bildirim sistemi aracılığıyla uygulamaya konulan ekstra güvenlik seviyesidir; bu, tüccarların ticarete girmeden önce ticaret yapmak istedikleri kişinin itibarını ve sicilini görmelerini sağlar. P2P (eşler arası) kripto para birimi değişimi, kimliği doğrulanmış satıcıların ve alıcıların sorunsuz varlık ticaretini yönetmesine olanak tanır. Alıcıları seçici satıcılarla birleştirmek için en yüksek hat eşleştirme motorları kullanılır. Ticaret gereksinimlerini yönetmek için, bir satıcı veya alıcı, eşinden beklediği daha fazla özelliğe sahip olabilir.

Bir P2P platformu oluşturma fikri, aracılarla birlikte gelen yüksek ücretler gibi normal kripto borsasındaki eksikliklerden doğdu. P2P platformunda tüm bu eksiklikler ortadan kaldırılmıştır ve işlemler ABC kadar basittir. İşlem süresince, kripto para birimi özel bir “emanet” hesabında dondurulur ve alıcı veya satıcının herhangi bir yasadışı faaliyeti durumunda, diğer kullanıcı değişimi gerçekleştirmeyi reddedebilir. Daha sonra hizmet uzmanları finansal işlemin ayrıntılarını kontrol edebilir ve taraflardan birinin lehine bir karar verebilir.

Önerilen İçerik :   WorldCoin Nedir?
P2P Kripto Borsası Nedir?
P2P Kripto Borsası Nedir?

P2P Kripto Borsasının Avantajları

  • Maliyeti azaltır – aracı olmadığı için ekstra ücret alınmaz ve dolayısıyla maliyet azalır.
  • Ticaretiniz üzerinde tam kontrole sahipsiniz, kendi oranlarınızı belirlersiniz ve kiminle ticaret yapmak istediğinizi de seçersiniz.
  • P2P kripto borsalarında çeşitli ödeme yöntemleri vardır ve hepsi çok esnektir, yerel fiatınızı, kartlarınızı, banka havalelerinizi ve hatta PayPal’ı kullanabilirsiniz.
  • Güvenlik – işlemler tamamen güvenlidir çünkü her iki taraf da işlemler sırasında özel anahtarlarını üçüncü bir tarafa vermez, bu nedenle bilgisayar korsanları paralarını çalamazlar.

P2P Kripto Değişiminin Dezavantajları

  • P2P kripto borsaları daha düşük likidite sunar, dolayısıyla alım satımı yapılabilecek dijital varlık türleri sınırlıdır.
  • P2P kripto borsalarındaki işlemlerin tamamlanması, her iki tarafın da onay vermesi gerektiği için biraz daha uzun sürer. Hızlı bir şekilde işlem yapmak isteyen kişiler için bu durum bazen bir zorluk teşkil etmektedir.

YORUMLAR