Kripto Para Nedir? En Popüler Kripto Paralar, Güvenilir Kripto Borsaları, Kripto Projeleri

Kripto para birimleri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki yerli yatırımcılar tarafından da en çok merak edilip araştırılan dijital varlıklardır. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana giderek artan bir talep gören kripto paralar, yüksek kazanç vaat eden dijital varlıklar olarak öne çıkar. Kripto para piyasasında yer alan ve işlem gören çok sayıda kripto para birimi vardır. Sayıları 9 bin kadar olan kripto para birimleri arasında çok başarılı projeler olmasına rağmen, bazı değersiz ve şaka amaçlı üretilen dijital para birimleri de bulunur. Kripto paralar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para tanımı, takas işlemlerinde kullanılabilen ve tamamen dijital şifrelenmiş bir para birimi olarak yapılabilir. Bazı kişilere ve özellikle destekçilerine göre geleceğin para birimi kripto paralardır. Şifrelenmiş olan bu sanal para birimleri takas işlemlerini doğrulamak ve güvenilir bir şekilde yapabilmek için kriptografi adı verilen şifre sistemini kullanır. Herhangi bir fiziksel karşılığı bulunmayan bu para birimleri tamamen dijital ortamda piyasası vardır.

Kripto para nasıl alınır diye merak edenler de tamamen sanal ortamda hizmet veren dijital varlık alım satım platformlarında hesap açabilir. Günümüzde sadece bireysel yatırımcıları değil aynı zamanda devlet başkanlarından dev şirketlere kadar geniş çapta bir yatırımcı kitlesine sahiptir. Banka kartları ve kredi kartları gibi sanal paralar olsa da kripto paraların dayandığı sistem bambaşka bir yapıdadır. Blockchain olarak tanımlanan bu sistemde herhangi bir otorite ya da hükümet yönetimde bulunmaz. Dolayısıyla merkeziyetsiz finans dünyasında bağımsız bir şekilde oluşturulan piyasada değer kazanan dijital para birimlerini kripto paralar şeklinde özetlemek mümkündür.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto para piyasasında merkeziyetsiz olarak piyasaya sürülen ve çeşitli geliştiriciler tarafından desteklenen çok sayıda kripto para birimi vardır. Yerli yatırımcıların ve blockchain teknolojisine ilgi duyanların en çok tercih ettiği kripto para birimleri bu alanda öne çıkar. Vatandaşların merak ettiği konulardan biri de kripto para caiz mi sorusudur. Bunun yanıtını din adamları çeşitli toplantılarda ve basın açıklamalarında yapmaya devam ederken, piyasaya da her geçen gün farklı bir kripto para birimi sürülmektedir. 

Bitcoin Nedir?

Tamamen merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Bitcoin, elinizde tutacağınız TL’nin aksine herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen para birimidir. Bitcoin’i kontrol eden merkezi bir otorite ya da ödeme sistemi bulunmaz. BTC kısaltmasıyla bilinen Bitcoin, bunun yerine banka, merkez bankası veya ödeme merkezi gibi bir aracı kurum olmadan dünyanın her yerindeki insanlar arasında alış veriş yapılabilir. Kişiler arası P2P sistemi adı verilen bir ağ üzerinde çalışan Bitcoin dünyanın ilk kripto para birimidir ve çok popülerdir.

BTC merkeziyetsiz bir dijital para birimi olduğu için daha önceki hiçbir varlığa benzemez. Fiziksel formu bulunmayan Bitcoin, paranın dijitalleştirilmesi konusunda atılan ilk adımdır. Bitcoin merkeziyetsiz bir şekilde dijital para endüstrisinde bir devrim yapmıştır. Hesap bakiyelerinin ve işlemlerin tüm dünyadaki kullanıcılara yarı anonim olarak paylaşıldığı bir sistem kullanan bu kripto para birimi ücretsiz, ve herkese açık bir yazılıma sahiptir.

Ethereum Nedir?

Kripto para dünyasının mevcut piyasa sıralamasına göre en değerli ikinci kripto para birimi Ethereum olarak tanımlanır. Ethereum yani ETH, bir akıllı sözleşme platformu olarak geliştiricilere ağ üzerinde merkeziyetsiz uygulama geliştirme olanağı sağlar. Ethereum, içinde Ethereum Enterprise Alliance gibi kurumsal Ethereum konsorsiyumlarından aldığı büyük ekosistemin parçalarını bir araya getirir.

Vitalik Buterin gibi isimlerin kurucuları arasında yer aldığı Ethereum konsepti ilk olarak 2013 yılında hayata geçmiştir. Blockchain üzerindeki her akıllı sözleşme, kendi kendine işleyerek belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik işlem yapan program gibi hareket eder. Ethereum ağı 30 Temmuz 2015 günü, önceden kazılmış 73 milyon Ether ile yayına girmiştir.

Binance Coin Nedir?

Yerli yatırımcıların en çok merak ettiği sorulardan kripto para haram mı gibi tartışmalar devam ederken, çok sayıda coin piyasaya sürülmüştür. Bunlar arasında kripto para dünyasının en büyük alım satım platformu yani borsası olan Binance yerel kripto para birimi de yer alır. Binance Coin (BNB), borsa online olmadan 11 gün önce, 2017 yılında gerçekleşen bir kripto para arzı (ICO) yoluyla piyasaya sürülmüştür. Ethereum ağında çalışan ve 200 milyon toplam arz sınırı olan bir ERC-20 tokeni olarak piyasadaki yerini almıştır.

Günümüzde yerli yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği Binance Coin, borsada veya çeşitli platformlarda bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilir. Bir hizmet tokeni olan BNB, borsada yapılan işlemlerin ücretini ödemek için kullanılır. Ayrıca Binance Launchpad üzerinden yapılan token satışlarına katılmak için de BNB ihtiyaç duyulur. Madenciliği yapılamayan bir kripto para birimi olarak adından sık sık söz ettirir.

Tether Nedir?

Diğer adıyla USDT olarak bilinen Tether, ABD doları ile birebir denk olarak üretilen dijital para birimidir. İlk olarak 2014 yılında piyasaya sürülen Tether, sabit değerli bir kripto para birimidir. Stablecoin olarak tanımlanan bu kripto para birimi 1:1 oranında ABD dolarına eşittir. Dolayısıyla Tether kripto para biriminin fiyatı ABD dolarının fiyatına bağlıdır.

Tether sabit değeri sayesinde kripto para piyasasındaki dalgalanmalara karşı bir önlem almak için kullanılır. USDT ile ABD doları eşitlendiği için paranın Tether olarak tutulması onu kripto para birimi pazarının dalgalanmalarına karşı korur. Bu yüzden kripto para borsalarında Bitcoin alım satım işlemlerinin büyük bir çoğunluğu Tether ile yapılır. Bu sabit kripto para birimi pek çok borsada işlem görmeye devam ediyor.

Solana Nedir?

Son dönemin en popüler kripto para birimlerinden olan Solana (SOL), merkeziyetsiz finans (DeFi) çözümlerini sağlamak için blok zincir teknolojisini kullanır. İşlevsel açık kaynaklı bir proje olan Solana projesinin yerel kripto para birimi SOL coindir. Cenevre kentinde bulunan Solana Foundation tarafından 2020 yılının Mart ayında resmi olarak kullanıma açılan SOL coin büyük bir potansiyel taşır.

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Anatoly Yakovenko Solana projesinin arkasındaki en önemli isimdir. Solana’nın sahip olduğu bazı özellikler onu diğer kripto para birimlerinden ayırır. Bu nedenle güvenilir kripto para siteleri her zaman müşterilerine Solana sunmak için büyük bir gayret ve çaba gösterirler. Piyasadaki en büyük borsalarda işlem gören Solana, kurumsal ölçekte de büyük ilgi toplamayı başarmıştır. Akıllı sözleşme yürütme işlem sürelerini ciddi oranda kısaltan ve melez protokolü sayesinde kullanışlılık sunan SOL coin değeri giderek artıyor.

Cardano Nedir?

Kripto para yatırımcılarının en çok konuştuğu ve hakkında bilgi sahibi olmak istediği projeler arasında Cardano da yer alır. ADA kısaltmasıyla bilinen Cardano, merkeziyetsiz bir platform olarak karmaşık değer transferlerinin güvenli ve ölçekli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Günümüzde Charles Hoskinson tarafından 2017 yılında piyasaya sürülen Cardano, büyük bir yatırımcı kitlesine sahiptir. Bilimsel bir felsefeye dayalı temeli sayesinde diğer kripto para projelerinden farklılaşır.

Cardano, özel programlama dilinde kodlanan ilk blok zinciri olduğu için Haskell programlama dilini bilenlerin bir numaralı tercihidir. Geçmişteki özellikler ek olarak akıllı sözleşme platformu geliştiren Cardano bu nedenle en büyük rakibi olan Ethereum ile yarışıyor. Cardano kullanacağı demokratik yönetişim sistemi zamanla evrim geçirmiştir. Sürekli geliştirilen Cardano ve ADA coin pek çok borsada listelenir.

Önerilen İçerik :   Orta Çağ'da Okçular - Türkler'de Okçuluk, Okçu Savaşları, Okçuların Önemi

XRP Nedir?

Ripple şirketinin kripto para piyasasına armağanı olan XRP en popüler kripto para birimleri arasında yer alır. Bu şirketin dağıtık defter veri tabanı kullanarak piyasaya sürdüğü XRP, en değerli dijital varlıklardan biridir. XRP ödeme platformu 2004 yılında oluştuktan sonra 2012 yılında resmen hayata geçer. Daha önce bilinen dağıtık defter veri tabanını kullanan XRP kısa sürede sektörün önde gelen borsalarında listelenmeyi başarmıştır.

Bu sayede blok zinciri tabanlı çalışmayıp farklı bir altyapı kullanan XRP günümüzde yerli kripto para yatırımları arasında da oldukça popülerdir. XRP, Ripple şirketi tarafından ve SWIFT gibi var olan bankalar arası parasal ödeme platformlarına alternatif olarak kullanılır. Bu yüzden para transferini daha ucuz, daha hızlı ve daha ölçeklenebilir bir ortamda gerçekleştiren proje büyük ilgi görmeye devam ediyor. Analistler XRP fiyatının gelecekte çok daha yüksek seviyelere ulaşabileceğini söylüyor.

Polkadot Nedir?

En popüler kripto para projeleri arasında sık sık adından söz ettiren dijital para birimlerinden biri de Polkadot (DOT) olarak tanımlanır. Polkadot ağında her geçen gün artan kullanıcı sayısı sebebiyle DOT coin fiyatı da yükselişlerle dikkat çekmektedir. Polkadot sadece tokenlerin değil herhangi bir varlık türünün de ağlar arasında aktarımını kolaylaştıran bir projedir. Polkadot sayesinde çok çeşitli blok zincirler ortak paydada bir araya gelip birlikte çalışabilir.

Polkadot açık kaynaklı çoklu zincirleme protokolü, kullanıcılar tarafından kontrol edildiği için tamamen merkeziyetizdir. Yeni uygulamaların kurumların ve hizmetlerin basit bir şekilde oluşturulmasını sağlayan Polkadot ağı son derece popülerdir. Polkadot ağının yerel kripto para birimi olan DOT tokeni piyasa 3 farklı amaç için kullanılabilir. Bunlar ağ yönetişimi, transfer işlemlerini hızlandırmak ve parachain yani paralel zincirler oluşturmaktır. Polkadot kurucusu Web3 Foundation olup İsviçre menşeili bir ağdır.

USD Coin

Kripto para piyasasında Tether (USDT) sonrasında en popüler ve en çok kullanılan sabit kripto para birimi USD Coin olarak lanse edilir. USD Coin veya kısa koduyla USDC, ABD dolarına 1:1 oranında sabitlenmiş bir stablecoin çeşidi olarak piyasa sürüldü. Bu kripto para biriminin piyasadaki değerleri nakit veya kısa dönem ABD hazine bonolarının karşımından oluşan rezervde tutulan 1 dolar ile desteklenir. USDC projesinin arkasında The Centre adı verilen bir konsorsiyum yer alır.

İlk olarak 2018 yılında sabit kripto para birimi olarak sınırlı şartlar altında kripto para piyasasına sürüldü. USDC sabit değerli kripto para birimi olduğu için nakit işlemlerinin daha aktif olduğu bir piyasa için tasarlandı. USDC pek çok farklı kullanım senaryosuna sahiptir. Fiyat oynaklığı zamanın kripto para yatırımcılarına güvenli bir liman sağlayan USDC, tıpkı rakibi Tether gibi piyasada bir denge görevi üstlenir. En popüler kripto para borsalarında USDC satın alabilirsiniz.

Dogecoin Nedir?

Popüler internet trendi olan doge’u baz alan kripto para birimine Dogecoin adı verildi. Açık kaynaklı dijital para birimi olan Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılıp piyasaya sürüldü. DOGE kısa adına sahip olan bu kripto para birimi 2013 yılının Aralık ayında Litecoin’in çatallaşmasıyla oluştu. Dogecoin yaratıcıları bir köpek meme’ini temel aldığı için bu kripto para birimini eğlenceli, kaygısız bir para birimi olarak planladılar.

Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü isimlerden Tesla CEO’su Elon Musk tarafından büyük destek gören kripto para birimlerinden biri Dogecoin’dir. DOGE kripto para piyasasında özellikle kendi topluluğunu yaratmasıyla büyük beğeni toplar. Çünkü Dogecoin genel olarak Reddit ve Twitter kullanıcılarının paylaştığı kaliteli içerikleri ödüllendirmek için bir bağış sistemi olarak kullanılıyor. DOGE fiyatı da bu yüzden zaman zaman sert yükselişler ve düşüşler yaşayabilir.

Shiba Inu Nedir?

Eğlence amaçlı kripto para piyasasına sürülen dijital kripto para birimleri arasında Shiba Inu da kendine yer buluyor. Ryoshi adlı anonim bir geliştirici tarafından 2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen Shiba Inu yani SHIB coin son derece popülerdir. Elon musk ve Vitalik Buterin gibi ünlü kişilerin dikkatini çekmeyi başaran bu kripto para birimi, kısa sürede ilgi görüp hızla değer kazandı. Shiba Inu, tıpkı diğer şaka amaçlı piyasaya sürülen Dogecoin gibi Srypt tabanlı madencilik algoritması kullanır. Ethereum tabanlı muadil olarak geliştirilen Shiba Inu, ve SHIB token pek çok köpek temalı kripto para birimlerinden sadece biridir.

Avalanche Nedir?

Son dönemde hızlı bir yükseliş performansı ortaya koyan ve yerli yatırımcıların dikkatini çeken dijital para birimlerinden biri de Avalanche’dir. Kripto para sektörünün önde gelen borsalarında listelenen ve geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşan Avalanche yani AVAX coin son derece popülerdir. Her kullanıcın her türlü dijital varlığı çıkarmasına ve ticaretini yapmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeleri geliştiren bir protokol olan Avalanche geniş kullanıcı kitlesine sahiptir.

Avalanche sayesinde kullanıcılar diğer yeni nesil teknolojileri kullanarak merkeziyetsiz bir şekilde dijital ürünler çıkarabilirler. Küresel varlık borsası olan Avalanche, üzerinde pek çok dijital para birimi listelenir. Ava Labs bünyesindeki geliştiriciler, Avalanche’in standart bir saniye altında işlem sonuçlandırma gücüne sahip olmasını öne çıkarıyor. Bu özelliğe sahip ilk akıllı sözleşmeler ağı olan Avalanche platformunun yerel kripto para birimi AVAX coin hızla değer kazandı. Emin Gür Sirer isimli bilgisayar uzmanı tarafından piyasaya sürülen Avalanche geniş bir yerli yatırımcı kitlesinden de destek görüyor.

Terra Nedir?

Kripto para piyasasında en çok tercih edilen altcoin projeleri arasında Terra da kendine yer bulur. Özellikle kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ve başarılı uzmanlar 2021 kripto para önerileri arasında Terra coine dikkat çeker. Terra, sabit fiyatlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlama hedefiyle itibari para birimlerine sabitlenmiş stablecoin kullanan bir blok zinciri protokolüdür. Bu protokolün yerel kripto para birimi LUNA coindir. Terra geniş kapsamlı benimsenme özelliği sayesinde hızlı ve uygun fiyat anlaşmaları sağlar.

2018 yılının başında Terra geliştiricilerinin bazı güncellemeleri yapması sonrasında 2010 yılının Nisan ayında proje resmen tanıtıldı. Kullanıma açılan Terra yani LUNA coin kısa sürede geniş bir yatırımcı kitlesi edinmeyi başardı. LUNA coin protokolün sabit değerli kripto paraların fiyatını stabilize etmek için kullanılıyor. LUNA coin sahipleri Terra platformunda yönetişim teklifleri sunup oy kullanabilirler. Bu tür avantajlara sahip Terra yani LUNA coin yerli yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Terra projesi Ocak 2018 tarihinde Daniel Shin ve Do Kwon tarafından kurulmuş ancak 1 yıl sonra hayata geçebilmiştir. Terra projesi, kripto para birimlerinin sınırsız faydalarını ve itibari para birimlerini fiyat istikrarını birleştiriyor. Kendini diğer stablecoin projelerinden ayıran Terra sayesinde kripto para piyasası daha güvenli ve yatırım çekebilir hale geliyor. Özellikle kripto paraları karlı döviz kurlarına takas etmeye teşvik etmeyi başaran bu proje ülkemizde de büyük ilgi görüyor.

Önerilen İçerik :   İkonik Ne Demektir? İkon Nedir? İkonik Eser Nedir? İkonik Yapı Nedir?

Litecoin Nedir?

Kripto para piyasası ve kripto para birimleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler özellikle Litecoin gibi projelere ilgi gösteriyor. Litecoin yani kısa kod adıyla LTC, blok zinciri teknolojisinin eşsiz özelliklerinden en iyi şekilde faydalanan protokollerdendir. Litecoin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli ödeme hizmeti sağlamak amacıyla tasarlanmış bir kripto para projesidir. Ödeme işlemlerinin dünya çapında daha kolay ve güvenilir hale gelmesini sağladığı için günümüzde bazı kurumların resmi ödeme sistemi olarak kabul edilmiştir.

Litecoin, kripto para piyasasında ilk olarak 7 Ekim 2011 tarihinde açık kaynaklı bir istemci sayesinde yayınlandı. Beş gün sonra yayına giren Litecoin, o günden bu yana kripto para yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından hızla benimsenmeye devam ediyor. BTC altyapısına benzer geliştirilen ağı sayesinde faktör açısından farklılık gösterir. Sadece 2.5 dakikalık blok süresi ve düşük işlem ücretleri sayesinde mikro ölçekte faydalıdır. Litecoin ödemeler ve satış işlemleri konusunda en uygun platformlardan biridir.

Litecoin, kripto para dünyasında çok tanınan ve saygın isimlerden biri olarak gösterilen Charlie Lee tarafından hayata geçti. Eski BTC madencilerinden biri olan Lee, 2017 yılına kadar Coinbase bünyesinde mühendis olarak çalıştı. Litecoin Vakfı tarafından piyasaya sürülen bu kripto para birimi yani LTC yerli yatırımcıların da büyük ilgisini çekiyor. Dünyanın en büyük ve popüler kripto para borsaları tarafından listelenen Litecoin fiyatı giderek artıyor.

Wrapped Bitcoin Nedir?

Geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Wrapped Bitcoin, adından da anlaşılacağı üzere Bitcoin ile bağlantılıdır. BTC ve ETH blok zinciri ağı üzerinde çalışma özelliğine sahip Wrapped Bitcoin, token haline getirilmiş bir kripto para birimidir. WBTC ismiyle anılan Wrapped Bitcoin, Ethereum blok zinciri temel uyumluluk standardı olan ERC-20 uyumluluk seviyesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde ETH ekosistemindeki merkeziyetsiz borsa, kripto kredi servisleri ve piyasalar gibi destekli alanları entegre edebilir.

Bitcoin ile otomatik olarak görüntülenen ağı sayesinde 1:1 oranında desteklenen Wrapped Bitcoin, geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. WBTC ve Wrapped Bitcoin projesi, bireysel girişimciler yerine 3 kuruluşun ortak bir projesi olarak hayata geçti. Bunlar BitGı, Kyber Network ve Ren projeleri olarak kendi kripto para birimlerini de çıkarıyor. ABD bilgisayar toplayıcısı Mike Belshe kurucu ortakları arasında yer aldığı için de kısa sürede piyasada ün kazandı. Wrapped Bitcoin, temelde ERC-20 gibi destekli merkeziyetsiz finans uygulamalarını kendi bünyesine entegre edebilir. WBTC kripto para borsalarında listelenirken fiyatını da günden güne artırmaya devam ediyor.

Chainlink Nedir?

En popüler kripto para birimleri arasında adından sık sık söz ettiren Chainlink, akıllı sözleşmeleri gerçek dünya verisiyle buluşturur. Merkeziyetsiz kahin yani oracle ağı olarak bilinen Chainlink, Steve Ellis tarafından 2017 yılında hayata geçti. Kripto para dünyasında büyük ses getiren bu proje, aynı zamanda LINK token adıyla biliniyor. Chainlink merkeziyetsiz oracle ağının yerel kripto para birimi LINK tokendir.

Chainlink ağında itibar sistemi bulunduğu için doğru bilgi sağlamayı başaramayan kullanıcıların tokenleri azaltılır. Öte yandan yüksek miktarda LINK sahibi düğüm sağlayıcılar ise daha büyük sözleşmelerle ödüllendirilir. 2017 yılında 32 milyon dolarlık Chainlink ICO’su yapıldıktan sonra kripto para yatırımcıları arasında oldukça popüler bir yer edindi. Yerli kripto para yatırımcıları da dünyanın en popüler borsalarından Chainlink ve LINK token yatırımlarına devam ediyor.

Chainlink ağında bulunan katılımcılar, akıllı sözleşmeler ile API bilgisi gibi harici veri akışlarına erişim sağlayabilir. Bu erişimi yapan kullanıcılara LINK coin ödülü verilir. Zincir dışı bir veriye erişim yapmak isteyen kullanıcı Chainlink ağına bir talep sözleşmesi göndererek bu isteğini yerine getirebilir. Talep sözleşmesini uygun kahinlerle eşleştiren Chainlink projesi bu yüzden kripto para dünyasında önemli bir yer edinmeyi başardı. LINK coin fiyatı da başarılı proje sayesinde her geçen gün değerini artırmaya devam ediyor.

Uniswap Nedir?

Kripto para topluluğu tarafından büyük ilgi ören Uniswap, merkeziyetsiz finans borsası olarak adından sık sık söz ettirir. Merkeziyetsiz finans yani Defi tokenlerinin otomatik şekilde ticaretini kolaylaştırmayı hedefleyen Uniswap protokolünün yerel kripto para birimi INU tokendir. Otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcısı (AMM) olarak hizmet veren Uniswap, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Kasım 2018 tarihinden bu yana kripto para piyasasında yer alan Uniswap her geçen gün popülerliğini artırıyor.

DeFi protokollerinin ve uygulamalarının popülerliği sayesinde Uniswap çok daha değerli bir konuma ulaşmayı başardı. Uniswap geleneksel borsalardaki rakiplerine kıyasla token ticaretinin verimli olmasına odaklanır. Uniswap yanı sıra işlemlerin otomatik biçimde gerçekleşmesi ve token sahibi herkesin tamamen açık bir platformda yer almasını sağlar. Uniswap çözümleri sayesinde likidite sorununu çözdüğü için sektörde daha fazla verimlilik avantajı oluşturur. Erken dönem merkeziyetsiz borsalarda sık sık karşılaşılan likidite sorunlar Uniswap borsasında görülmez. Bunun yanı sıra UNI coin fiyatı da giderek artmasıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. d

Uniswap borsası, Ethereum ağı üzerinde yer alan geniş kitleye AMM platformunu tanıtmak amacıyla geliştirilir ve güncellemeler alır. Bu proje, planı doğrultusunda Ethereum geliştiricileri arasında yer alan Hayden Adams tarafından hayata geçirildi. Uniswap DeFi dünyasında likidite oluşturmak ve dolayısıyla alım satım ve ticaretin sağladığı değerler için kullanılır. Analistlere göre UNI coin fiyatındaki yükseliş trendi uzun yıllar boyunca pozitif yönde devam edebilir.

Binance USD Nedir?

Kripto para piyasasının en büyük borsası olan Binance tarafından çıkarılan kripto para birimlerinden biri de Binance USD yani BUSD’dir. Paxos şirketi ile ortaklaşa çıkarılan ve NYDFS onaylı bu kripto para birimi de stablecoindir. Bire bir oranda ABD dolarına sabitlenen BUSD için aylık denetim raporu takip edilebilir. BUSD coin, ABD dolarının sunmuş olduğu değer istikrarını blok zinciri teknolojisi ile birleştirir ve kripto para piyasasına taşır.

En büyük kripto para borsası Binance destekli BUSD, transfer işlemlerinde ödemelerde ve mutabakat anlaşmalarında sıklıkla kullanıldığı için popülerdir. Merkeziyetsiz finans yani DeFi alanında önemli bir rol oynayan Binance USD, çeşitli kullanım senaryolarına sahiptir. Yatırımcılar BUSD yatırımı yaparak faiz geliri elde edebilirler. Bu yüzden yerli kripto para yatırımcıları arasında da Binance USD kullanımı oldukça yaygındır.

Bitcoin Cash Nedir?

Kripto para piyasasına ilgi duyanların en çok merak ettiği kripto para projeleri arasında Bitcoin Cash de yer alır. BCH olarak da bilinen bu kripto para birimi, bildiğimiz orijinal Bitcoin’den hard fork kullanılarak ayrılan ve piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Bitcoin blok zinciri üzerinde sert çatallanma sonucu üretilen BCH coin kripto para piyasasında büyük ilgi görüyor. 1 Ağustos 2017 yılında piyasaya sürülen bu proje, daha çok hash gücüne sahip olduğu için ağ üzerindeki baskın zincir haline gelmeyi başardı.

Bitcoin Cash, artan blok boyutu sayesinde teknolojiyi daha ölçeklenebilir hale getirdiği için orijinal Bitcoin’den farklılaşır. Özellikle Mastercard gibi geleneksel ödeme sistemlerinin yerine Bitcoin’in kullanılabilmesi için gerekli hızın Bitcoin Cash bünyesinde sunulduğu belirtilir. Bu hız ve ölçeklenebilirlik hizmeti sayesinde Bitcoin Cash son dönemde oldukça popülerlik kazanmış ve en çok tercih edilen altcoin projelerinden biri olmuştur. BCH coin fiyatı da piyasadaki gelişmelere bağlı olarak yükseliş hareketine devam ediyor.

Önerilen İçerik :   Sim Kart Okunmuyor Sorunu Nasıl Çözülür? (Kesin Yöntem)

Polygon Nedir?

Bu piyasaya ilk defa girmiş olmasına rağmen kripto para kazanmak konusunda hırslı olan yatırımcılar gelecek vaat eden Polygon tercih ederler. Polygon projesi eski adıyla Matic Network olarak kripto para sektöründe büyük ilgi görür. Ethereum ağında ölçeklendirme ve altyapı geliştirme sunmak amacıyla yapılandırılan kullanımı çok basit olan bir platformdur. Polygon platformunun kullanımı basit olduğu için geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştığını söylemek gerekir. MATIC olarak da bilinen bu platformda düşük gecikmeli zincirler, bilgi gerektirmeyen toplama zincirleri ve kendi başına çalışan zincirler vardır.

Polygon projesinin temelleri çoklu uygulama türleri oluşturmayı destekler, modüler ve esnek bir altyapısı olan projenin yerel kripto para birimi MATIC coindir. Ethereum ağının güvenliği, canlı ekosistemi ve açık yapının avantajlarını kullanan Polygon son yıllarda oldukça popülerdir ve Cosmos gibi alternatiflerine rakiptir. Polygon projesi blok zinciri ağındaki temel ölçeklenebilirlik sorununu çözerek kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlar. MATIC coin fiyatı da bu gelişmelere bağlı olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırıyor.

Algorand Nedir?

En popüler altcoin projelerinden Algorand, birden fazla uygulamaya destek sağlayan ve kendi kendine çalışabilen blok zinciri ağıdır. Merkeziyetsiz olmasıyla uygulamalar için kolay entegrasyon sunar. Bu sistemler gerçek dünyada kullanıldığı zaman güvenli, ölçeklenebilir ve verimli çalışma avantajı sağlar. Algorand kripto para projesinin yerel simgesi ALGO coindir. ALGO coin en popüler kripto para borsalarında da listelendiği için piyasada büyük bir hacme sahiptir.

Algorand projesi kullanıcılarına yeni nesil güven standardı sunarak performans teminatlarına ihtiyaç duyan hesapları destekler. İlk olarak 2019 yılının Haziran ayında piyasaya sürülen Algorand, Aralık 2020 tarihinden itibaren büyük bir etkileşim yarattı. Algorand projesi 1 milyon adet işlemi gerçekleştirilebilir hale getirildikten sonra geniş kitlerle ulaştı ve ALGO coin fiyatında yükseliş görüldü. BTC ve diğer blok ziciri ağlarındaki yavaş işlemlerin aksine son derece hızlı altyapısı olan Algorand gelecek vaat eden projelerden biri olarak gösteriliyor.

Crypto.com Coin

Özellikle son dönemde altcoin piyasasında büyük ilgi toplayan projeler arasında Crypto.com öne çıkıyor. Yerli yatırımcıların da merak ettiği bu proje en değerli altcoin uygulamaları arasında yer alıyor. Crypto.com, kişilerin sahip olduğu para üzerindeki kontrollerini artırmalarını sağlarken, kimlik bilgilerini korumayı güçlendirir. Crypto.com ödeme ticaret ve finansal hizmetler şirketleri tarafından geliştirilmiş bir ağdır. Açık kaynak kodlu, merkeziyetsiz bir ağ olan Crypto.com yerel kripto para birimi CRO tokendir.

Haziran 2016 tarihinde kripto para piyasasına sürülen Crypto.com, Aralık 2018 tarihinde ilk olarak CRO token olarak piyasaya sürüldü. Crypto.com blok zinciri, temel olarak ödeme ticaret ve finansal çözümler sunar. Kullanıcılarına faydalı bir platform olma hedefini taşıyan Crypto.com, CRO sahiplerine odaklanmış bir oluşumdur. CRO token sahipleri, doğrulayıcı görevi yapmak ve ağ üzerindeki transfer işlemlerini tamamlamak karşılığında CRO coin kazanabilirler. Bunun yanı sıra ödeme işlemlerinde eşler arası transfer gerçekleştirilerek yüzde 10 oranına kadar para iadesi verilir. CRO token fiyatı da son dönemdeki boğa piyasası trendini devam ettiriyor.

VeChain Nedir?

VeChain kripto para birimi blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri ağıdır. İlk olarak 2015 yılında başlatılmış olmasına rağmen 2016 yılında piyasaya sürülen VeChain, dağıtık yönetişim altyapısı kullanır. Geleceğe yön vermesi beklenen nesnelerin internet i (IoT) oluşturmayı amaçlayan VeChain projesi oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Tedarik zinciri yönetimindeki bazı önemli sorunları çözen bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen VeChain platformunun yerel kripto para birimi VET coindir.

VeChain projesi Sunny Lu tarafından geliştirilmiş ve kurulmuştur. platform VeChain Thor açık blok zinciri ağının üzerinde değer yönetmek için VET token kullanır. Tedarik zincirlerinin masraflarını düşürürken bireysel kullanıcılara daha fazla kontrol vermeyi amaçlayan VeChain projesi önemlidir. Geniş bir yatırımcı kitlesi tarafından da öne çıkarılan VET token, piyasadaki en popüler kripto para birimlerinden biridir. Günümüzde sektördeki en popüler borsalarda VET token kullanımı giderek artıyor.

Stellar Nedir?

Altcoin piyasasında adından sık sık söz ettiren Stellar ağı, farklı varlıklar arasında değer transferine olanak sağlıyor. Açık kaynaklı ve dağıtık topluluğa ait bir blok zinciri ağı olan Stellar projesinin yerel kripto para birimi XLM coindir. Stellar veri transferini çok düşük tutarlarda ve ücretlerde yaptığı için diğer blok zinciri projelerinden farklılaşır. Stellar ağının kendi dijital para birimi Lumens adıyla adlandırılırken XLM simgesine sahiptir. Kullanıcılar her Stellar hesabında Stellar ödeme siteminin istenmeden tekrar tekrar kullanılmasının önüne geçebilmek için cüzi miktarda Lumens harcanması gerekir.

Eski bir avukat olan Joyce Kim ile Jed McCaleb tarafından 2014 yılında kurulan Stellar, kripto para dünyasının önde gelen projelerindendir. Mt. Gox borsasının ve Ripple şirketinin kurucu ortaklarından biri olan McCaleb, Stellar projesine de güven verir. Madenciliği yapılabilen kripto para birimlerinden olan Stellar çok yaygın şekilde kullanılır. 2014 yılında Stellar ağı başlatıldığında yüzde 1 yıllık enflasyon oranı ile 100 milyar Lumens piyasaya sürülmüştür.

Axie Infinity Nedir?

Kripto para dünyasında özellikle son dönemde popülerlik kazanan blok zinciri tabanlı oyunlar arasında Axie Infinity sık sık adından söz ettirmeyi başarır. Axie Infinity, kısmen oyuncuları tarafından sahip olunan ve işletilen blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunudur. Bu savaş oyununda yerel kripto para birimi olarak AXS coin kullanılır. Geçmiş dönemde milyonları etkisi altına alan Pokemon gibi popüler oyunlardan esinlenerek üretilen bu oyun, kripto paraların ticaretine de olanak tanır.

Oyuncular, oyun sisteminde Axies olarak adlandırılan coin tabanlı yaratıkları toplayabilir, üretebilir, geliştirebilir, savaştırabilir ve kendi aralarında takas edebilir. Son derece popüler bir hava yakalayan Axie Infinity kripto para oyunu kazan-kazan formatında bir oyundur. Bu nedenle kullanıcılar oyundaki başarılarla gerçek hayatta kripto para birimi kazancı elde edebilirler. Farklı formatları bulunan Axie Infinity oyununda AXS coinler oyuncular arasında alınıp satılabilir. Axie Infinity ekosisteminin ayrıca, Axie Infinity Shards (AXS) olarak bilinen kendi benzersiz yönetim belirtecine sahiptir.

Kripto Paralar Güvenilir Mi?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir popülerlik kazanan kripto para birimleri arasında güvenilir olmayan projeler de vardır. Piyasada 9 bin kadar farklı kripto para projesi sunulurken bunlar arasında bazılarının altyapısında ciddi sıkıntılar olduğu bilinir. Uzmanlar, regülasyon konusunda bazı projelerin yakın zamanda kaybolup gideceğini ve yatırımcılarının iflas edebileceğini belirtmektedir. Dolayısıyla yatırımcılar Holo kripto para gibi yatırımlar yaparken doğru ve başarılı projeleri seçmeye özen göstermelidir

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir