Peniste Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar enfeksiyonları, genellikle dişilerle ilişkilendirilse de erkeklerde de olabilir. Erkek mantar enfeksiyonları genellikle penisi etkiler ve özellikle sünnetsiz erkeklerde yaygındır. Vajinal mantar enfeksiyonu olan biriyle kondomsuz cinsel ilişkiye girerek penil pamukçuk veya penil kandidiyaz olarak da bilinen penis mantar hastalığı kapabilirsiniz. Kötü hijyen, aşırı kilolu olmak, aşırı antibiyotik kullanımı ve diyabet ve HIV gibi tıbbi durumlar da katkıda bulunabilir. Bu makale, penis mantarı enfeksiyonunun semptom ve belirtileri detaylandırıyor ve çeşitli tedavi seçeneklerini araştırıyoruz. Ayrıca, bu tedavi edilebilir tıbbi durumdan nasıl kaçınılacağına dair ipuçlarından da bahsedeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Erkek Cinsel Organında Mantar Hastalığı

Penil kandidiyazisin en yaygın nedeni mantar Candida albicans’tır. Candida insan vücudunda bulunur ancak genellikle bağışıklık sistemi tarafından iyi kontrol edilir. Ancak bazen, bağışıklık sistemi baskılanırsa veya derideki (özellikle sünnet derisinin altındaki) mikroorganizmaların doğal dengesi bozulursa mantar aşırı büyüyebilir. Penil kandidiyazisli bazı kişilerde hiçbir semptom görülmez. Yapanlar şunları yaşayabilir:

 • Genital kaşıntı
 • Sünnet derisinin veya penisin başının kızarıklığı ve şişmesi
 • Sünnet derisini geri çekmede sorun
 • Sünnet derisinin çatlaması veya kanaması
 • Beyaz, kötü kokulu akıntı
 • Peniste bazen irin dolu küçük döküntü benzeri şişlikler
 • İdrar yaparken ağrı
 • Seks sırasında ağrı
Peniste Mantar Hastalığı Nedir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir

Tedavi

Penis maya enfeksiyonları genellikle topikal antifungallerle tedavi edilir. Bunlar mantarı öldürmek için penisin derisine uyguladığınız ilaçlı kremler veya merhemlerdir. Doktorunuzun önerebileceği topikal antifungaller arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Desenex (mikonazol)
 • Lotrimin (klotrimazol)
 • Selezen (imidazol)

Bu ilaçlar etkilenen cilde uygulanmaktadır ve genelde bir enfeksiyonu yedi ila 21 gün içinde çözebilir. Bu topikal antifungaller rahatlama sağlamazsa veya bağışıklık sisteminiz tehlikeye girerse, doktorunuz 7 ila 14 gün boyunca Diflucan (flukonazol) gibi bir oral antifungal reçete edebilmektedir. Başkalarını korumak ve vücudunuza iyileşme şansı vermek için enfeksiyon tamamen çözülene kadar cinsel ilişkiden kaçının. Penis mantarı enfeksiyonu ile seks yapmak, mantarı sadece vajinaya değil, anüse de bulaştırabilmektedir.

Önerilen İçerik :   Ayakkabıda Şıklık mı Rahatlık mı Önemli, Sizin Tercihiniz Hangisi?

Önleme

Obezite, erkeklerde maya enfeksiyonu riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Sağlıklı bir kiloyu korumak, riski azaltmanın bir yoludur. Seks sırasında prezervatif kullanmak da yardımcı olur. Uygun hijyen de yardımcı olabilir. Bu, penisi ve sünnet derisini ılık suyla iyice yıkamayı ve bölgeyi iyice kurutmayı içerir. Tahriş edici sabunlardan, koku gidericilerden veya parfümlü losyonlardan kaçının. Penisi ve kasıkları kuru tutmak için nefes alabilen iç çamaşırı giyin.

YORUMLAR