Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Nelerdir?

Belki alerjiniz nedeniyle tüy dökmeyen bir kedi istiyorsunuz veya belki de her yerde tüylerle uğraşmak istemiyorsunuz. Her iki durumda da, yanlış cins, evinizi tüylü bir kedi kabusuna çevirebilir. Ama iyi haber şu ki, az tüy döken veya hiç tüy dökmeyen pek çok kedi türü var! Burada, sahip olduğunuz en iyi seçenekleri bir araya getirdik.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sfenks

Dökülmeyi durdurmak istiyorsan, neden sadece tüylerden kurtulmuyorsun? Sphynx ile tam olarak yapabileceğiniz şey budur. Sırf tüyleri olmadığı için hiç tüy dökmezler! Sfenks kedileri son derece dışa dönük ve sevecendir. Sphynx’ten daha az tüy döken bir kedi bulamazsınız.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Nelerdir
Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Nelerdir

Sibirya Kedisi

Bol tüylü ama fazla tüy dökmeyen bir kedi istiyorsanız, Sibirya kedisi düşünmeniz gereken kedidir. İnanılmaz derecede uzun tüyleri var ama aynı zamanda hipoalerjenik oldukları da biliniyor. Uzun tüyleri ve tüy dökme olmaması arasındaki ödünleşim, yetişmesi gereken çok fazla bakım gerektirmesidir. Bir Sibirya kediniz varsa fırçayı elinizin altında bulundurun çünkü ona ihtiyacınız olacak. Bir kediye sahip olmak, sizin kucaklamalarınız kadar zevk almasalar bile, tüylü arkadaşınızı tımar etmek için zaman harcamak demektir.

Lykoi

Tamamen tüysüz Lykoi seçenekleri var ve elbette bu kediler tüy dökmeyecek. Ancak, paltolu bir Lykoi bile sürekli olarak tüy dökmez. Bunun yerine yılda birkaç kez deri değiştirirler. Bu zamanlarda saçlar biraz kontrolden çıkacaktır ama bir fırça ile kontrol altına alırsan saçlarını kontrol altında tutabilirsin. Yıl boyunca yapmadıkları için, her seferinde yalnızca bir tüy dökümü ile uğraşmanız gerekir.

Cornish Rex

Tüylerinde farklı bir şeyler olduğunu anlamak için Cornish Rex’e bir kez bakmanız yeterli. Çoğu kedinin bu tüyleri vardır. Bu nedenle diğer kedilere göre çok daha az tüy dökerler. Ancak daha az tüy dökmenin hiç tüy dökmemek anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Hala biraz saçla uğraşmak zorunda kalacaksın, ama neredeyse o kadar değil. Cornish Rexe’ler son derece eğlenceli ve enerjik kedilerdir, bu yüzden bir tane alırsanız zaman geçirmeyi planlayın!

Önerilen İçerik :   Doğum Günü Pastası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siyam Kedisi

Siyam kedisi, diğer bazı kedi ırkları kadar tüy dökmeyen bir kedidir. Onlar her yerde az bakım gerektiren bir cins. Ölü tüyleri ince dişli bir tarakla temizlemeniz gerekecek, ancak bunun yanı sıra, her yere evcil hayvan tüyü bulaşması konusunda endişelenmenize gerek yok. Siyam kedileri insanların yanında olmayı severler ama sizinle iletişim kurduklarında tipik bir miyavlama sesi çıkarmalarını beklemeyin. Sesleri çok daha keskindir ve bu birçok yeni kedi sahibini şaşırtabilir.

YORUMLAR