En Uzun Yaşayan Evcil Köpekler Hangileri ve Kaç Yıl Yaşar?

Evcil köpekler, birlikte yaşayacağınız en sadık ve sevgi dolu yol arkadaşlarından biridir. Ne yazık ki, bir köpeğin ömrü bizimkinin sadece bir kısmı. Köpek sahibi olmak, gelecek yıllar boyunca sarsılmaz bir sevgi ve sadakat bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Yine de, hayatınızda bu tatlı yüze ne kadar süre sahip olacağınız açısından ne bekleyeceğinizi bilmek ve ayrıca köpek arkadaşınıza tüm hayatı boyunca bakabileceğinizden emin olmak yararlıdır. Peki, en kısa ve en uzun ömre sahip köpek ırkları hangileridir?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Hangi Köpek Irkı En Uzun Yaşar?

Hangi köpeğin en uzun ömre sahip olduğunu araştırmak için birkaç kaynağa başvurduk ve genel olarak, bu beş ırk en uzun yaşıyor:

  • Chihuahua: 14 ila 18 yaş
  • Yorkshire teriyeri: 14 ila 16 yıl.
  • Oyuncak kaniş: 14 ila 16 yıl
  • Maltaca: 12 ila 15 yıl.
  • Shih tzu: 11 ila 14 yıl
En Uzun Yaşayan Evcil Köpekler Hangileri ve  Kaç Yıl Yaşar
En Uzun Yaşayan Evcil Köpekler Hangileri ve Kaç Yıl Yaşar

Köpekler Ne Kadar Yaşar?

Genel olarak, orta ila küçük köpeklerin çoğunun yaklaşık 11 yıl yaşamasını bekleyebilirsiniz. 40 kg üzerindeki köpekler, yaklaşık 8 yıllık çok daha kısa bir ömre sahip olacaktır. Büyüklüğü ne olursa olsun, karışık cins köpekler ortalama olarak safkan köpeklerden daha uzun yaşar. Yaş farkı özellikle büyük olmasa da, akrabalı yetiştirmenin belirli genetik hastalıkların ortaya çıkma olasılığını daha yüksek hale getirmesi mümkündür.

Köpeğinizin Mümkün olan En Uzun Ömrü Yaşamasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

İnsanlarda olduğu gibi köpekler de en uzun süreyi sağlıklı bir kiloyu ve diyeti koruduklarında yaşarlar. Köpeğinizi sağlıklı tutmak, kendi ırkları için sağlıklı alışkanlıklar araştırmak anlamına gelir. Yani, sağlıklı bir mide ve karaciğeri korumak için ırkınızın her gün ne kadar enerji ve egzersize ihtiyaç duyduğunun yanı sıra yiyeceğin türü ve miktarı. Birçok modern köpek mamasında katkı maddeleri ve koruyucular bulunur, bu nedenle taze, daha doğal köpek mamalarına bakmak faydalı olabilir.

Önerilen İçerik :   Direkt Güneş Işığı Seven Bitkiler

Özellikle karaciğer sorunları köpeklerde yaygın bir ölüm nedenidir. Köpeğinizde iştahsızlık veya ani kilo kaybı, ardından kusma, ishal ve dengesiz bir yürüyüş fark edebilirsiniz. Bu semptomları fark ederseniz, diyetlerinde değişiklik yapmak ve karaciğerlerinin iyileşmesine yardımcı olacak takviyeleri araştırmak önemlidir. Karaciğer hastalığı erken yakalanırsa önlenebilir veya hafifletilebilir, bu nedenle her zaman olağandışı köpek davranışlarına dikkat edin. Köpeğinizin iştahında ani ve açıklanamayan bir değişiklik fark ederseniz, daima veterinerinize danışın.

YORUMLAR