Bir Düzine ve Bir Deste Kaç Tanedir?

Düzine kelimesi mutlaka hayatınız da bir kez de olsa duymuş olabilirsiniz. Genelde okullarda ilk zamanlarda anlatılan düzine, geçmişte de kullanılan yaygın bir ölçü birimidir. Sıklıkla duyduğumuz düzine kelimesi hakkında merak edilen pek çok şey vardır. Peki düzine nedir?, Düzine ne demektir? Bir düzine kaçtır? İki düzine kaçtır? gibi merak edilen her şeyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Düzine Nedir?

Düzine nedir veya düzine ne demek sorusunun cevabını okulda mutlaka öğretilmiştir. Düzine kelimesini araştırmaya başladığın da arkasında bir sayı olduğunu görürsünüz. Çünkü düzine 12 anlamına gelmektedir. Bu kelime eski Yunan dilinde “dódeka” kelimesinden gelmektedir.

Düzine

Bir Düzine Kaç Tanedir?

Düzine kelimesi geçmiş yıllarda özellikle ticarette kullanılmıştır. Aynı türden 12 nesnenin bir araya geldiğini ifade edilmesi için kullanılır ve ülkeler arası bir terimdir. Bir şeyin düzine olabilmesi için aynı ürün olması gerekir. Örnek olarak verirsek 12 tane silgi bir düzinedir veya 12 adet elma bir düzinedir. Fakat 8 silgi 4 elma bir düzine değildir.

Ölçü birimlerinden biri olan düzine “dz” kısaltması ile kullanılır. Düzine kelimesi sadece geçmiş yıllarda değil günümüz de de sıkça kullanılan bir kelimedir. Örneğin bir düzine yumurta denildiğinde 12 adet yumurta anlamına gelmektedir veya bir su kasasında bir düzine su var denildiği zaman içerisinde 12 adet su olduğunu belirtmiş olursunuz. Aynı şey düzinen katlarında da geçerlidir. İki düzine kaçtır? diye merak edildiğine bir düzine 12 adet olduğu için iki düzinenin cevabı 24’tür. Yarım düzine ise 6’dır.

Önerilen İçerik :   Panel Nedir? - Panel Özellikleri Nelerdir?

YORUMLAR