Komünizm Nedir? Komünist Kime Denir? Komünist Nedir?

Komünizm, 19.yy’da Karl Marx’ın ortaya attığı bir ideolojidir. Komünizme göre, üretim araçlarına sahip olması gereken ve üretimden asıl payı alması gereken kişiler işçilerdir zira üretimdeki emek sahibi onlardır. Sermaye sahipleri yani şirketlerin ve fabrikaların sahipleri ise, hiçbir emek vermeden, işçilerin emeklerini sömürerek zengin olmaktadırlar. Karl Marx bu sermaye sahiplerini burjuva olarak isimlendirmiştir. İşçi sınıfını ise “proleterya” olarak isimlendirmiştir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Komünist Kime Denir?

Komünist, komünizm ideolojisine inanan ve bu ideolojiye bağlı kişilere denir. Komünistlere göre üretim araçları yani fabrikalar, şirketler ve tüm iş yerleri, devletin kontrolünde olmalıdır. Vatandaşların ev, araba ve temel tüketim ihtiyaçları ücretsiz olmalı ve devlet tarafından sağlanmalıdır. Komünizmin zıttı olan ideoloji yada sistem kapitalizmdir.

Kapitalizm ise komünizmin tam tersi olarak, sermaye sahiplerinin yani burjuvanın kurduğu fabrikalar sayesinde dünyayı geliştirdiğini ve ortaya çıkan artı değerden faydalanması gerekenlerin bu sermaye sahipleri olduğunu savunurlar.

Karl Marx Kimdir? 

19.yy’da Almanya’da doğmuş ve sonrasında İngiltere’ye yerleşmiş filozof ve teorisyendir. Das Kapital adlı kitabıyla meşhur olmuştur. Komünist ideolojinin babası olarak bilinir. Marx, işçi sınıfının çok ağır çalışma şartlarında çalışmasına rağmen karın tokluğuna yaşadıklarını, pek çok işçinin fakirlikten öldüğünü görmüş, bu da zaman içerisinde onu kapitalist sisteme düşman bir hale getirmiştir. Marx, sosyalizmin komünizme geçişte bir basamak olduğunu iddia etmiştir. Marx’ın teorileri onun yaşadığı dönemde çok ilgi çekmese de, ölümünü takip eden yıllarda çok popüler olmuş ve 1917’deki Rusya’daki Ekim Devrimi sonucunda dünyanın ilk sosyalist-komünist devleti olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulmuştur.

Günümüzde Komünist Ülkeler

Sovyetler Birliği, 1991’de yıkılmış olmasına rağmen günümüzde halen birkaç sosyalist ülke mevcuttur. Küba, Kuzey Kore ve Çin bunlara örnektir. Çin, 1980’lerden itibaren dış ticarette komünizmi bıraksa da halen komünist ideolojinin ağırlığı büyüktür. Ülkede pek çok büyük şirket devlete ait yada devletin kontrolündedir.

Önerilen İçerik :   Deist Ne Demek? Deizm, Ateizm, Agnostizm, Politeizm, Panenteizm ve Tüm İnanışlar

Komünizmde Her şey Bedava Mı?

Hayır, komünizmde de elbette para sistemi var. Marketler ve ürünler var. Fakat pek çok temel ihtiyaç devlet tarafından karşılanıyor. Örneğin Küba’da devlet herkese ev ve araba sağlıyor. Temel ihtiyaç ürünleri olan pirinç, ekmek, ufak miktarda et ve süt de her aileye belli oranda veriliyor.

Kaynakça

Vikipedi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

https://www.kuzuportal.com/2021/11/28/neoliberalizm-nedir-adam-smith-liberal-miydi-piyasanin-gorunmez-eli-nedir/

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir