Panel Nedir? – Panel Özellikleri Nelerdir?

En sık merak edilen sorulardan bir tanesi panel nedir? sorusudur. Bu yazıda sizlere panel nedir ve panel özelliklerinden bahsedeceğiz. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Panel Ne Demek?

Panel sözlü bir anlatım tarzı olarak bilinmektedir. Genelde politik ve toplumsal konularda bilgi alışverişi sağlanmaktadır. Panel sayesinde tartışılan konu belirli bir karara bağlanmış olmaktadır. Genelde sohbet havası şeklinde olmaktadır ve herkes fikrini söylemekte özgürdür. Tartışma konusu küçük bir topluluk önünde gerçekleşmektedir. Toplumu aydınlatabilmek için tercih edilen bir yöntemdir.

Panellerin Özellikleri

Paneller belirli özellikler ve kurallar çevresinde yürütülmektedir. Peki panel özellikleri nelerdir?

 • Panelde belirli konular vardır. Bu konu genelde toplumsal içerikli olmaktadır.
 • Panel bir başkan tarafından yönetilmektedir. Başkan konunun değerlendirilmesini sağlamaktadır ve karşılıklı diyalogları yönetmektedir.
 • Panelde seçilen katılımcılar belirli meslek dallarında olması ve konularda uzman kişiler olmalıdır.
 • Katılımcı sayıları en az 3 kişiden oluşması gerekir. 2 kişi ile yapılan konuşmalara panel değildir diyalog adı verilmektedir.
 • Panele en fazla 6 kişi katılabilmektedir.
 • Tartışılan konu kalabalık önünde ele alınmaktadır.
 • Tartışma alanı için gerekli bir ortama ihtiyaç duyulur. Küçük bir salon yeterli olmaktadır.
 • Panelde mikrofon kullanımına gerek yoktur. Sohbet havasında konu değerlendirilmektedir.
 • Yuvarlak bir masa etrafında üyeler toplanmaktadır.
 • Paneli yürüten başkan masanın ortasında durmaktadır ve panelin kurallarını söyler.
 • Panelin başkanı katılımcıları dinleyenlere tanıtır. Uzmanlık alanları hakkında bilgi vermektedir. Üyelerin sırasıyla konuşma için söz hakkı verilmektedir.
 • Konunun daha anlaşılır olabilmesi için gerekli anahtar sözcükler ele alınmaktadır.
 • Üyelerin konuşma süreleri başkan tarafından belirlenmektedir ve düzenlenir.
 • Paneli yöneten başkan üyelere sorular sorabilmektedir.
 • Panel sonrası forum yapılabilmektedir.
 • Panel sonrası dinleyiciler üyelere soru sorma hakkı vardır. Üyeler sorulan soruları büyük bir özenle cevaplar.
Önerilen İçerik :   Neoliberalizm Nedir? Adam Smith Liberal Miydi? Piyasanın Görünmez Eli Nedir?

Panel genelde bu kurallar ve özellikler çerçevesinde yürütülmektedir. Panelde resmi bir anlatım ve dil yoktur. Aksine karşılıklı soruların sorulduğu bir sohbet ortamında gerçekleşmektedir. Panelin yönetimini yapan başkan taşıması gereken bazı nitelikler mevcuttur. Panel sırasında paneli yürüten başkana çok büyük sorumluluğu vardır.

Panel

Panelin Yapılmasının Amacı Nedir?

Panel oturumlarında merak edilen konuları aydınlatabilmek ve gün yüzüne çıkarabilmek için tercih edilir. Aynı zamanda sosyal sorunlar ele alınmaktadır ve bu sosyal sorunların giderilmesine yönelik farklı fikirler ortaya atılmaktadır. Tartışma konusu panelin sonunda karara bağlanmaktadır ve sunulan fikirler değerlendirilmektedir

Siyasi ya da bilimsel konularda halkın bilgilenmesine yardımcı olmaktadır. Halk toplumsal konularda bilgi sahibi olurken bu sorunlara karşı önerilerde bulunulur. Bilinmeyen çok sayıda bilgileri paneller aracılığıyla elde etmek mümkündür. Bu tarz oturumlar yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olmaktadır. Dinleyiciler notlar almaktadır ve konuya daha çok hakim olmaya çalışmaktadır. Yani paneller çevresel, toplumsal ve fiziksel olarak kişiye çok şey katmaktadır. Bilimsel ve doğru bilgiler araştırılır ve gelecek nesillere güvenle aktarılır.

Panel Başkanının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Panel başkanı etkili bir tartışma ortamı yürütmektedir. Tartışma sırasında üyelere eşit söz hakkı verilir ve kargaşa çıkmasına engel olunur. Bunları paneli yöneten başkan kontrol eder. Panel başkanının yerine getirmesi gereken bazı görevleri bulunmaktadır. İlk önce panelin konusu ve panelin özellikleri dinleyiciler ve üyeler ile paylaşılır. Konuşma süresi ayarlanır ve gereksiz zaman kaybına engel olunur. Sırası ile bütün üyeler dinlenir ve onlara söz hakkı verilir. Ortamın konforu için elinden gelen her türlü görevi üstlenir. Panelin sonlarına doğru tartışılan konular özet halinde dile getirilir. Ayrıca soru sormak isteyen dinleyicilere söz hakkı verilir. Panelin planlı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olunur. Panelin yönetilmesi ve güvenliği başkanın büyük sorumlulukları vardır.

Önerilen İçerik :   Pragmatik Ne Demek? Pragmatik Bakış Açısı Nedir? Felsefede Pragmatizm Nedir?

YORUMLAR