Pazarlama Karması Nedir?

Pazarlama Karması, satış geliştirme ve marka promosyonu için uygulanan tüm eylemler grubunu kapsayan kapsamlı bir terimdir. Pazarlama karması çok önemli faktörleri içerir: birlikte pazarlama karmasının 4 P’si olarak bilinen Fiyat, Ürün, Promosyon ve Yer. Pazarlama karması, güçlü pazarlama stratejilerinin hazırlanmasına yardımcı olan ürün veya hizmeti yorumlamak için hayati bir araçtır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Pazarlama Karmasının 4 P’si Nedir?

Aşağıdakiler, pazarlama karmasını tanımlama sürecini içerir:

Ürün

Şirket, tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için ürün veya hizmeti üretir veya tasarlar.  Ürün umut verici, üretken ve etkili olmalıdır. Müşteriler, yoğun bir şekilde tanıtsanız bile verimsiz bir ürün satın almazlar.  Kitleniz, ürünün potansiyeli varsa pazarlama yatırımlarını ve stratejilerini kabul edecektir.

Fiyat

Tüketici, ürüne erişmek veya almak için değeri öder. Pazarlama promosyonlarının çoğu, ürünün uygun maliyetli fiyatlandırmasını vurgular.  Fiyatlandırma, geliştirme aşamasında ortaya çıkan çeşitli maliyetlere ve paydaşlar tarafından istenen kar marjlarına bağlıdır.

Yer

Yer, dağıtım alanlarını ifade eder. Sitenin kültürü, ihtiyaçları ve pazar ortamı değiştikçe, pazarlama stratejileri konuma göre değişir.

Terfi

Promosyon, potansiyel müşterilerle iletişim kurmaya ve onları satın almaya ikna etmek veya çekmek için ürün faydalarını teşvik etmeye yardımcı olur. Reklam, teşvik, indirimler, ağızdan ağza iletişim veya iyi bir imajı destekleyen her şeyi içerir. Bütün bunlar, hiçbir faktöre tek tek odaklanılamayacak şekilde birbiriyle ilişkilidir; bu yüzden karışım olarak birleştirilmiştir.

Pazarlama Karması
Pazarlama Karması

Pazarlama Karmasının Dört C’si Nelerdir?

Pazarlama geliştikçe, odak işletmeden müşteriye kaydı ve şirketler artık daha müşteri odaklı bir yaklaşıma başvuruyor.  Bu yüzden 1990’dan beri dört C, dört P’yi devraldı. Özellikle dijital pazarlamada.  Dört C, Müşteri, Maliyet, Kolaylık ve İletişim’dir ve günümüzün başarılı pazarlama stratejisi için temel araçlardır. Başarılı bir pazarlama stratejisi için gerekli araçlardır.

Önerilen İçerik :   YouTube SEO: Video İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Müşteri

Müşteri, herhangi bir mükemmel pazarlama stratejisinde ilgi odağıdır. Müşteri değeri, bir kuruluş için her şeydir; onların memnuniyeti ana hedefidir. Kuruluşlar, müşteri sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini çözmeye birincil önem vermelidir.

Maliyet

Satılan malların maliyeti, bir ürünü üretmek, dağıtmak ve pazarlamak için ödediğiniz toplam tutarı (malzemeler ve işçilik dahil) ifade edebilir. Tüketiciler için bir sonraki satın almalarını geciktirme veya hiçbir şey satın almadıkları için suçluluk duyma gibi ödünler verme masraflarını da içerebilir.

Kolaylık

Bu aynı zamanda satın alma kararları vermek için de önemli bir gerekliliktir. Kuruluşlar, seçim, fiyat, teslimat vb. ile ilgili kullanıcı dostu politikalar sunarak alıcılara rahatlık sağlamalıdır. Bu birincil faktörler, uygunluğu, müşteri edinme maliyetini, müşteri hizmetini, ürün özelliklerini ve bilginin kullanılabilirliğini etkiler.

İletişim

İletişim, işletmenin pazarlama stratejisini değiştirebilecek müşteri geri bildirimlerinin alınmasına yardımcı olur. Bunu pazarlama, reklamcılık, e-postalar, medya görünümleri vb.

YORUMLAR